‘İnönü zihniyeti 146 Azeriyi Ruslara teslim etti’

Davutoğlu, “1944’te, Stalin zulmü altında olan Azeriler’den 146’sı, Iğdır, Aras üzerinden Türkiye’ye geldi. İnönü zihniyeti, 146 Azeriyi Ruslara teslim etti” dedi.

‘İnönü zihniyeti 146 Azeriyi Ruslara teslim etti’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “1944’te Stalin zulmü altında olan Azeriler’den 146’sı, Iğdır, Aras üzerinden Türkiye’ye geldi. Şimdiki Kılıçdaroğlu zihniyetinin o günkü ağa babası olan tek parti, İnönü zihniyeti, 146 Azeriyi Ruslara teslim etti ve 146 kardeşimiz teslim edildikleri anda köprüde şehit edildi” dedi.

Davutoğlu, partisinin Artvin mitinginde yaptığı konuşmada, sözlerine, “Artvinlilere aziz hemşehrilerime selam olsun, bizi çok mutlu ettiniz tam da Artvin’e yakışır bir manzara. Artvin’in o güzel yokuşlarında sıra sıra dizilmiş kardeşlerime selam ediyorum” diyerek başladı. 

“Artvin çıkmaz sokak olmaktan çıktı”

Başbakan Davutoğlu, 1987’de, eşi Sare Davutoğlu’nun, mecburi hizmete tayin edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

”Kars’a gittik, dönüşte de Artvin’de bir müddet kaldık. O zaman, Kars’tan Artvin’e gelirken ne çileli yolculuk yapmıştık. Artvin’den Hopa’ya, Sarp’a inerken de çok çetindi. Sarp’ta bir doktor arkadaşımızı ziyaret ettiğimizde, Sarp’ın karşı yakasındaki komşularıyla, akrabalarıyla sadece el işaretleriyle haberleşiyorlardı. O zaman dua etmiştim, ‘Yarabbi öyle bir güç ver ki bize şu ayrılan Sarp’ı birleştirelim, yaylaları birleştirelim, Kafkas’ın kapısı olan Artvin’i bir Kafkas merkezi yapalım.’ Hamdolsun, Dışişleri Bakanı olduğum günlerde, en büyük onur duyduğum hizmetlerimizden birisi, Türkiye ile Gürcistan arasında vizelerin kaldırılması gibi, pasaportların dahi kaldırılması oldu. Artvin çıkmaz sokak olmaktan çıktı, Hopa karşı tarafa, Batum’a bağlandı, pasaporta bile ihtiyaç yok. Bizim için Artvin’in yaylaları, Kafkas Dağları’na seslenen bir türküdür. Artvin’in yaylaları bizim için Kafkasların habercisidir. Selam olsun Kafkaslara, selam olsun Kafkaslardaki kardeşlerimize.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerinin, kendisine 1944 yılını hatırlattığını belirten Davutoğlu, “1944 yılında, Kafkaslar’da yüreği Türkiye aşkı ile dolu Azeriler, Kafkasyadaki kardeşlerimiz, Stalin zulmü altındayken, 146 tanesi, Iğdır, Aras üzerinden Türkiye’ye geldi. Şimdiki Kılıçdaroğlu zihniyetinin o günkü ağa babası olan İnönü zihniyeti, tek parti zihniyeti, bu 146 Azeriyi Ruslara teslim etti ve 146 kardeşimiz teslim edildikleri anda köprüde şehit edildi. Bu tarihimizde öyle büyük bir acıdır ki aziz Artvinliler, bu kardeşlerimiz Ruslara teslim edilip öldürülünce, bir Azeri şair şöyle haykırdı: ‘Bizi siz öldürün vermeyin Rus’a, yakışmaz Türklüğe, sığmaz namusa, men ne diyem o vefasız dağlara, öz gardaşı dönek olan ağalara.’ Bakınız, o çağrı, o feryat Azerilerin Ruslara teslim edilmesi ile onurumuza, alnımıza bir kara leke çalmıştı. Şimdi Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Bayır Bucak’tan gelen Türkmenleri zalim Esad’a teslim edeceğiz.’ Yani diyor ya ‘Bizi siz öldürün, vermeyin Rus’a. Yakışmaz Türklüğe, sığmaz namusa…’ Artvinliler, bize sığınan kardeşlerimizi zalimlere vermek bize yakışır mı? Mazlumları zalimlerin eline teslim etmek Türklüğe yakışır mı? 1944 lekesini üzerimize çalan Kılıçdaroğlu zihniyetine bugün biz fırsat verir miyiz? İster Kafkasya’dan ister Balkanlardan ister Ortadoğu’dan, nereden kim gelirse gelsin, biz mazlumlara bağrımızı açtık, açmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

-“7 Haziran’da iki sıfır yapmaya hazır mısınız?”

Artvinlilere yönelttiği “Zalimlerle işbirliği yapanlara ders olsun diye 7 Haziran’da iki sıfır yapmaya hazır mısınız?”, “İki milletvekili gönderiyor musunuz? Kılıçdaroğlu’na bir ders verecek misiniz?” sorularına olumlu yanıt alan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Kılıçdaroğlu duysun. Dün Balıkesir’de, ‘Hiç merak etmeyin AK Parti 330’u aşamaz’ demiş. Yani bütün meselesi AK Parti 330’u aşacak mı aşmayacak mı? Ey Kılıçdaroğlu, ‘Zenginin malı, züğürdün çenesini yorarmış…’ Sen bizim 330’u ne yapacaksın, biz onu aşarız da sen 100’ü bulacak mısın onu söyle. Bulur mu, bulamaz. Bizim 330’a karışıyor. Bu millet bize 330 da verir 350 de verir 400’de verir, Allah’ın izniyle. Artvin, sen iki sıfır yap, gerisini inşallah diğer vilayetlerimize bırak. Aramızdaki fark şu: 2014 Mart seçimlerinde, buranın eski CHP’li Belediye Başkanı gelip size söz vermiş: ‘Bir daha küfür etmeyeceğim, hakaret etmeyeceğim’ diye. Bunların tek vereceği söz, ‘Size hakaret etmeyeceğim’ sözü. Biz ise Artvin’in yaylalarını, dağlarını, bayırlarını, her yerini cennet gibi gibi kılmaya, cennete hizmet etmeye geliyoruz.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X