`İnsana ve çevreye saygısız üretimle devam edilemez`

Türkiye`nin 2014 yılında birbiri ardına yaşadığı faciaları hatırlatan Bakan Işık, insana ve çevreye saygısı olmayan üretimle devam edilemeyeceğini kaydetti.

`İnsana ve çevreye saygısız üretimle devam edilemez`
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin yerli üretimi hedeflediğini belirterek, ‘başıma icat çıkarma’ döneminden, ‘bir buluşta sen yap’ dönemine geçildiğini söyledi. Yeşil üretime önem verdiklerini vurgulayan Bakan Işık, ”İnsana ve çevreye saygılı olmayan bir üretimle devam etme şansımız yok. Son 2014 yılında içimizi yakan iki tane büyük olay oldu. Bir tanesi Soma faciası. Kesinlikle yeşil üretimin olmamasının bir sonucudur. İstanbul’daki asansör kazası. İşte en son Ermenek’teki maden kazası. Neden? İnsana saygı duymazsanız, daha çok kazanacağım diye daha önce açılmış bir ocağın altına girerseniz, Allah’ın tabiata koyduğu kanun belli. Bunu insanın değiştirme gücü yok ki. Bu açıdan artık üretim yaparken, üretimimiz insana saygılı olacak. İşçi sağlığı ve iş güvenliği bizim üretim felsefemizin güvenliği olacaktır” dedi.
 
Işık, bunun için yapılması gereken masrafları kesinlikle artık bir maliyet olarak görmeyeceklerinin altını çizdi.
 
Deşarj yapılamayacak
 
Işık, doğanın koruması amacıyla kurulacak arıtma tesisleriyle hiçbir fabrikadan katı atık deşarjının yapılamayacağını dile getirdi. Fikri Işık, Ergene Havzası’nın temizlenmesi için büyük bir proje uygulanacağını ifade etti.
 
Tarihe geçtik
 
Türkiye’deki hiç kimsenin ‘hükümet çalışmıyor’ diyemeyeceğini kaydeden Işık, ‘Her hafta, her ay, her sonbahar kriz bekleyenleri çok gördük. Dünyanın en büyük krizini teğet geçiren bir ülke olarak Allah’a şükür dünya ekonomik tarihine de geçtik’ diye konuştu. Işık, 3 bin 300 dolar olan milli geliri 10 bin 500-11 bin dolar seviyesine yükselttiklerinin altını çizdi.
 
Yeterli değil
 
Gelinen noktayı asla yeterli görmediklerine işaret eden Bakan Işık, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında 25 bin doları geçmek durumunda olduklarını belirtti. Fikri Işık, ”233 milyar dolardan aldık gayri safi yurt içi hasılayı şu anda 822 milyar doları bulduk. Yetmez, 2 trilyon doları bulmak durumundayız. 36 milyardı ihracatımız şu anda 160 milyar dolarla inşallah kapatacağız, bu da yetmez. 500 milyar dolar ihracat yapacağız. Ecdada bu yakışır. Geleceğin istikbalinin garanti altına alınması ancak bu sayede olur” dedi.
 
Sıçrama eşiğindeyiz
 
Bugüne kadar yaptıkları bütün işlerin hedefleri gerçekleştirmek için çok önemli adımlar ve atılımlar olduğunu dile getiren Işık, şimdi yeni bir sıçramanın eşiğinde olduklarını belirtti. Işık, ”Yeni bir başarı hikayesini inşallah birlikte yazacağız. Bu başarı hikayesinin temelinde de nitelikli üretim, nitelikli insan kaynağı, Ar-Ge ve teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ürünlerle ihracatımızı, istihdamımızı artırmak olacak’ diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X