İnsülin direnci sinsi bir hastalıktır

Doruk Sağlık Grubu İç Hastalıkları uzmanı Dr.Önder Akkaya insülin direncinin şeker hastalığı, inme, kalp damar hastalıkları, ateroskleroz, hipertansiyon, karaciğer yağlanması hastalıkların da habercisi olabileceğini ifade etti.

İnsülin direnci sinsi bir hastalıktır
HABERİ PAYLAŞ

Dr.Önder Akkaya, insülinin kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan, pankreastan salınan bir hormon olduğunu söyledi.

Dokularda insülin direnci varsa şekerin dokulara alınıp, kullanılması, yakılması zor olur olduğunu belirten Dr. Akkaya “Bu durum daha çok insülin salınmasına yol açar. Pankreas daha çok insülin salarak şekerin dokular tarafından kullanılması yoğun çaba sarf eder” dedi.

Aşırı salınan insülin; açlık hissine, daha çok yeme ve atıştırmaya neden olarak bir kısır döngü oluşturduğuna işaret eden Dr.Önder Akkaya  “Bu durum hem insülin rezervini azaltır hem de kanda dolaşan aşırı insülin miktarı obezite, hipertansiyon, ateroskleroz gibi kronik hastalıkların oluşması için uygun bir ortam hazırlar” diye konuştu. Hastalığın belirtileri hakkında bilgiler veren Dr.Akkaya  hastalığın çabuk acıkma, geç doyma, yemeklerden 2-3 saat sonra tekrar oluşan acıkma hissi, elde ve ayakta titreme gibi belirtilerinin olduğunu söyledi.  

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X