İnternet siteleri ‘tek tıkla’ mobil versiyona

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencileri, İzmir’de kurdukları şirket bünyesinde internet sitelerinin “tek tıkla” mobil versiyona dönüşümünü sağlayan yazılım geliştirdi

İnternet siteleri ‘tek tıkla’ mobil versiyona

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) öğrencilerinin, Teknopark İzmir’de kurdukları şirket bünyesinde internet sitelerinin “tek tıkla” mobil versiyona dönüşümünü sağlayan yazılım geliştirdikleri bildirildi.

İYTE’den yapılan yazılı açıklamaya göre, İYTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri Edip Enes Çakır ve Ali Göksel Bektaş tarafından kurulan Simenty, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimciler ile şirketler, yatırımcılar ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan pazar yeri Etohum’a bu yıl başvuru yapan yaklaşık 2 bin 500 girişim arasından seçildi.

Ali Göksel Bektaş, Simenty’nin böylece Etohum’un bu yıl yatırım yapacağı girişimler arasında yerini aldığını belirterek, “Etohum, Türkiye’deki en büyük kuluçka merkezleri ve hızlandırıcı oluşumlarından bir tanesi ve bu oluşumda yer almak, Simenty’nin büyüyebilmesi için çok iyi bir fırsat” dedi.

Geliştirdikleri yazılımın Türkiye’de bir ilk olduğunu aktaran Bektaş, şunları kaydetti:

“Geliştirdiğimiz uygulama, masaüstü için tasarlanan internet sayfalarının, otomatik olarak mobil cihazlara uyumlu versiyonlarının oluşturmasını sağlıyor. Geleneksel internet sayfalarını mobil çağa ayak uyduran, bu siteleri görsel olarak çekici ve mobil ziyaretçiler için kullanımı kolay hale sokan Simenty’nin anında gerçekleşen çevirme süreci ile internet siteleri, hazır temalar kullanılmadan tamamen mobil versiyona dönüştürülüyor.”

Enes Çakır da müşterileri arasında İş Bankası gibi kurumsal firmaların yanı sıra küçük ve orta ölçekli şirketlerin de bulunduğuna değinerek, şöyle devam etti:

“En popüler arama motorlarından biri olan Google, mobil sitesi olmayan şirketlere, arama sonuçlarının listelendiği sayfanın en altında yer vereceğini açıkladı. Artık akıllı telefon ve tabletler, bilgisayarların yerini aldı ve mobil cihazlara uyumlu olmayan siteler, son kullanıcılar için artık tercih edilmiyor. Artık aradıklarımıza ulaşmaya çalışırken tonla veri dolmasını beklemek ya da küçücük ekranda yakınlaştırıp uzaklaştırma derdi kalmadı. Bu tarz eski düzene göre hazırlanmış bir siteye giren kullanıcı birkaç dakikasını o karmaşık düzende istediğini aramak için uğraştıktan sonra araştırmasını orada sonlandırabilir. Ancak geliştirdiğimiz uygulama, artı bir tasarım gerektirmeden sayfanın mobil cihazlarla uyumlu olmasını sağlıyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X