İnternetten kartlı ödemede rekor

Vatandaş hem alışverişte hem de fatura ve vergi ödemelerinde interneti daha fazla kullanmaya başladı. Bu mecrada kartla ödemeler mayısta yüzde 45 artışla rekor düzeye çıktı.

İnternetten kartlı ödemede rekor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre mayıs ayında internetten yapılan kartlı ödeme 8,5 milyar lira ile rekor kırdı.

Banka kartları ve kredi kartları ile geçen ay toplam 57,8 milyar liralık ödeme gerçekleştirildi. Bu tutar geçen yılın eş dönemindeki 50,9 milyar liralık kartlı ödemlere göre yüzde 14’lük artışa işaret etti. Kartlı ödeme tutarının 51,8 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 6 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Buna göre önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde yüzde 40, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 11 oldu. İnternet kullanımının her geçen gün artmasıyla beraber mayıs ayında toplam 8,5 milyar TL kartlı ödemeyle rekor kırıldı. 2016 yılı mayıs ayı ile kıyaslandığında yüzde 46 artış dikkat çekti.

VERGİLERİN PAYI BÜYÜK

Mayısta yapılan internetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde 1 milyar 294 milyon TL ve yüzde 15 payla kamu/vergi ödemeleri ilk sırada yer aldı. Bunu 1 milyar 139 milyon TL ve yüzde 13 payla havayolları, 1 milyar 15 milyon TL ve yüzde 12 payla elektronik eşya, 928 milyon TL ve yüzde 11 payla seyahat acenteleri, 679 milyon TL ve yüzde 8 payla hizmet sektörü takip etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X