İpekiş’te ‘yıkımı durdurma’ kararı çıktı

Kurban Bayramı tatili ile birlikte yıkımına başlanan Bursa’nın Cumhuriyet dönemine ait simge yapılarından olan tarihi İpekiş Fabrikası, Bursa 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulmasıyla birlikte yıkımı da durdu.

İpekiş’te ‘yıkımı durdurma’ kararı çıktı
HABERİ PAYLAŞ

Mahkemenin oy çokluğu ile aldığı kararı, tarihi İpekiş Fabrikası önünde değerlendiren Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, Tarihi İpekiş Fabrikası’nın, Cumhuriyet devriminin Bursa’ya en büyük hediyelerinden ve en büyük kazanımlarından biri olduğuna dikkat çekti.

Fabrikanın büyük bölümünün 9 günlük tatilin fırsat bilinerek yıkıldığına dikkat çeken Şimşek, “İki hafta önce Kurban Bayramı tatili hemen öncesinde müdahale etmemize olanak vermeyecek şekilde bir yıkım başlatılmıştı. Bu yıkım fazlaca ilerleyerek İpekiş Fabrikası’nın büyük bir bölümünü yok etti. Bayram sonrası yürütmeyi durdurma davası açtık. Açtığımız iptal davasında mahkeme bizim haklılığımıza kanaat getirdi ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Fakat burada İpekiş’in büyük bir kısmının yok olduğunu görüyoruz. Bu kanunsuz bir şekilde inşaat ruhsatını verenler ve bu yıkıma karar verenler Bursa için yüz karası olacaklardır. Kent belleği onları utançla hatırlayacaktır. Umarız ki geç de olsa bu yanlıştan dönülür. Bu yanlışı yapanlar, kente karşı bu suçu işleyenler biran önce bu yanlıştan döner ve Bursa kentinden özür dilerler ve İpekiş’e hak ettiği itibarı geri verirler” şeklinde konuştu.

Davayı geçtiğimiz hafta açtıklarını söyleyen Bursa Barosu Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Eralp Atabek, “Bursa’nın geçmişinde, özellikle sanayi geçmişinde büyük önem taşıyan bir fabrikanın yıkımı durdurmak isteyen bir mahkeme kararı var elimde. Geçen hafta açtık bu davayı. Bilgi almamıza rağmen, bu konuda kimin yetkili, kimin bu arkadaki binaların yıkılmasına izin verdiğinin belli olmamasına rağmen bir dava açmak durumunda kaldık. Zaten dava öncesinde 9 günlük bayram tatilini fırsat bilen bir yıkım söz konusu idi” dedi.

İpekiş’in ardından sıranın Kültürpark’a ve başka yerlere geleceğini iddia eden Bursa Atatürk Stadyumunu ve Çevresini Koruma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) Başkanı Ali Küçüksarı ise, “Normalde Bursa ticaret dünyasının, Bursa sanayi dünyasının sahip çıkması gereken binaya ne sanayi dünyası, ne Bursalılar sahip çıkmakta. Alınan bu kararla inşaatta yıkım durdurulmuştur. Bundan sonrasıyla ilgili Bursalılara şunu söylemek istiyoruz, eğer burasını bir şekilde yerel yönetim başarırsa Bursalı olduğunu iddia edenler burada yıkımı yapıp yeni bir otel dikimini başarırlarsa, sırada Kültürpark ve başka alanların olacağını söylemek istiyoruz. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecek. Bursalıları bu anlamda duyarlı olmaya davet ediyorum. Sıranın Kültürpark’a gelmemesi için Bursalı olduğunu iddia edenlerin Bursa’ya sahip çıkmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X