Irak sınırına kadar ulaşacak

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ`nin (BOTAŞ), alternatif enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve ülke içinde doğalgaz boru hatlarının bir ağ gibi birbirine bağlanması amacıyla doğalgaz iletim hatları planlamaları yapmaya devam ediyor.

Irak sınırına kadar ulaşacak
Bu çerçevede, arazi etüt, harita ve kamulaştırma mühendislik ihalesi yapılan Şırnak Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanıyor. Proje, yapımı devam eden 40 inç çapındaki Mardin Doğalgaz Boru Hattı’ndan çıkış alarak, Mardin’in Savur, Midyat ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak’ın İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri üzerinden geçerek Türkiye-Irak sınırında son bulacak.
 
Bedeli ödenecek
 
Boru hattının geçeceği güzergahla çakışan karayolu, enerji nakil hattı, sulama kanalı, dere, çay ve benzeri geçişlerde ilgili kurumlarla protokol yapılacak ve uygun görüşleri alınacak. Hattın özel mülkiyet alanlarından geçen kısımlarında BOTAŞ tarafından irtifak hakkı bedeli ödenerek geçiş yapılacak.
 
Ömrü 20 yıl
 
Doğalgaz boru hattı için ortalama 26 metre genişliğinde bir koridorun kullanılması planlanıyor. Projenin mühendislik çalışmalarının tamamlanmasından sonra gelecek yıl inşaat ihalesine çıkılması ve inşaat işlerinin 2015’in ikinci yarısında başlayarak 24 ay içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Boru hattının tüm ekipmanları ile birlikte ekonomik ömrünün 20 yıl olacağı öngörülüyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X