Irak’a destek resmi kanallardan olacak

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Başbakan Haydar el-İbadi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi’nin siyasi parti liderleriyle yaptığı toplantıda, ülkeye yapılacak her türlü dış desteğin resmi kanallar yoluyla ve hükümetle uzlaşılarak olması gerektiği konusunda

Irak’a destek resmi kanallardan olacak

Başkent Bağdat’ta gerçekleşen toplantıda, başta Irak topraklarındaki Türk askeri varlığının kabul edilmemesi ve merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesi konuları olmak üzere 14 noktanın neticeye kavuşturulduğu belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Herhangi bir devletin Irak’a vereceği desteğin, resmi kanallar ve hükümetle yapılacak anlaşma aracılığıyla olması gerekir. Irak hükümetiyle öncesinde bir anlaşma olmaksızın Türk askerlerinin, ülke topraklarına girmesi, kabul edilemez ve bunun karşısında sessiz kalınamaz denildi. Açıklamada ayrıca merkezi hükümet ile IKBY arasındaki tüm sorunların anayasa ve ulusal birliğin korunması temel alınarak çözülmesi yönünde diyaloğun başlatılması için, uygun bir ortamın sağlanması tavsiyesinde bulunulduğu kaydedildi.

Başbakan İbadi’nin daha önce Türkiye ziyaretinde destek talep etmesi üzerine, Peşmerge ve yerel grupların eğitimi için bölgeye gönderilen Türk birliği 4 Aralık’ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş ve 150 askerle birlikte yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X