Irak’tan ‘Musul’ açıklaması: Türk askeri çekilsin

Türkiye’nin Musul yakınlarına 600 asker göndermesine ilişkin Irak Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Irak’tan ‘Musul’ açıklaması: Türk askeri çekilsin

Reuters’ın haberine göre, Irak Savunma Bakanı Halid el Obeydi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kuzey Irak’a Türk güçlerinin konuşlandırılması Irak hükümetinin bilgisi olmadan gerçekleşti. Türk mevkidaşım bana asker sevkiyatının, Musul yakınlarındaki bir kampta Irak güçlerini eğiten askeri danışmanların korunması için gerekli olduğunu söyledi. Ancak bu askerlerin sayısı böyle bir işlem için çok fazla. Türk mevkidaşımdan askerlerin topraklarımızdan geri çekilmesini talep ettim.”

ÇAVUŞOĞLU: SAVUNMA BAKANI ASKERLERİNİ EĞİTMEMİZİ İSTEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’nin Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına neden olayın ardından dün yaptığı açıklamada, “Askerlerimiz oraya yeni hükümet geldikten sonra Irak Savunma Bakanı’nın daveti üzerine gitti. Yeni hükümet kurulduktan sonra İçişleri Bakanı bizden polislerini eğitmemizi istedi. Savunma bakanı da askerlerini eğitmemizi istedi. Musul Valisi’nden de bize bu yönde davet geldi. Askerlerimiz orada IŞİD’e karşı mücadele edecek güçleri eğitiyor. Bunu sadece Türkiye değil ABD, Almanya, Fransa da yapıyor ve katkı sağlıyor bu eğitimlere” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X