İran çıkışı

ABD’de Obama döneminin en önemli anlaşmalarından biri Başkan Trump’ın hedefinde. Trump’ın 2015’te İran’la imzalanan nükleer anlaşmayı iptal etmeye hazırlandığı iddia edildi.

İran çıkışı

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya)  tarafından 2015’te imzalanan nükleer anlaşma,  ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefinde. 

Amerikan başkanı  seçim kampanyası sırasında yerden yere vurduğu nükleer anlaşmanını devamını sağlayacak onayı vermeyebileceği öne sürüldü. Washington Post gazetesinin haberine göre ABD Başkanı Trump İran’a yönelik daha kapsamlı  bir strateji açıklama hazırlığı içinde. Bunun içinde anlaşmanın iptali de var.

ŞİDDET, KAN VE KAOS 

Trump 15 Ekim’e kadar İran’ın anlaşmaya uyup uymadığına dair Kongre’yi bilgilendirmek zorunda.  Bunu yaparken de, anlaşmanın ABD’nin güvenlik çıkarlarına hizmet edip etmediğini değerlendirecek. Amerikan başkanının bu konudaki tutumu belli. Beyaz Saray’da üst düzey askeri yetkililerle görüşmesinde de tavrı açıktı. Trump, “İran Ortadoğu’da terörizmi destekliyor. Şiddet, kan ve kaos ihraç ediyor. Bu nedenle İran’ın devam eden hırslarına   ve emellerine son vermeliyiz. İran anlaşmanın ruhuna sadık  kalmadı”diye konuştu. 

“FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK” 

Trump görüşme sonrası askeri yetkililerle fotoğraf çektirirken de “fırtına öncesi sessizlik” yorumunda bulunarak açık kapı bıraktı.  Ancak yaklaşan fırtınanın neyle  ilgisi olduğunu söylemedi. 

ABD başkanı İran’ın anlaşmaya uymadığını ilan ederse, Kongre anlaşma uyarınca, kaldırılan  bazı yaptırımların yeniden  devreye alınıp alınmayacağına karar verecek. ABD’nin tek başına anlaşmadan ayrılması müttefiklerinde de tedirginlik yaratıyor. 

‘TARİHİMİZİN EN KÖTÜSÜ…’

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde 2015  yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Donald Trump’ın en fazla karşı çıktığı politik hamlelerden biri olarak biliniyor. Göreve geldikten sonra da birçok açıklamasında söz konusu anlaşma için ‘ABD tarihinin en talihsiz anlaşmalarından biri’ ifadesini kullanan Trump, Tahran’a yönelik daha katı yaptırımlaı hayata geçireceğine dair gözdağı vermişti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X