İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşma

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer müzakerelerde ana konularda uzlaşıldığını açıkladı.

İran ile nükleer müzakerelerde uzlaşma

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve 5+1 ülkeleri arasında süren nükleer müzakerelerde tarafların ana hatlarıyla uzlaşmaya vardığını açıkladı. 

 

Diğer taraftan ABD tarafının durumu “anlaşma”olarak nitelendirmek istediğini anlatan diplomatik kaynaklar, İran tarafının ise kamuoyuna yapılacak duyuruyu “ortak açıklama ya da mutabakat” şeklinde adlandırmak istediğini belirtti.

 

Diplomatik kaynaklar, Batı ülkeleri ve İran arasında, basın toplantısında uzlaşmanın hangi ayrıntılarının açıklanması gerektiği konusunda da kısmi görüş ayrılıkları yaşandığını, özellikle ABD tarafının olabildiğince fazla detayın duyurulmasından yana olduğunu kaydetti.

 

Düzenlenecek basın toplantısı için hazırlıklar başlarken, basın mensupları açıklamanın yapılacağı alana götürüldü. 

 

“SİYASİ ANLAYIŞ ÜZERİNDE ANLAŞTIK”

 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise şunları ifade etti:

 

“İran ile 5 1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde ortak bir bildiri yayımlama kararı aldık. Ortak hareket planının yazımına başlayacağız. Taraflar 30 Haziran’a kadar ana konularda anlaştı. Nihai anlaşma için siyasi anlayış üzerinde de anlaşmaya varıldı.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X