İran’dan ABD’ye füze resti

Tahran yönetimi savunma sistemlerini geliştirmek için kimseden izin almayacaklarını açıkladı.

İran’dan ABD’ye füze resti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’da silahlı kuvvetlerin resmi geçidi sırasında yatığı konuşmada ülkenin füze kapasitesini geliştireceklerini, bunun için de kimseden izin istemeyeceklerini söyledi. Ruhani, “Caydırıcı güç olarak silahlı kuvvetlerimizi ve füze kapasitemizi geliştireceğiz. Ülkemizi savunmak için kimseden izin istemeyeceğiz” dedi.

Hasan Ruhani İran devlet televizyonuna verdiği mülakatta, “Bizim halkımız bölgedeki tehlikeler karşısında eli kolu bağlı duramaz. İran’ın füzeleri savunma amaçlıdır. Bölge ülkeleri en yeni silahlara sahipken kim İran’ın kendini savunmamasını söyleyebilir veya ihtiyaç duyduğu silahları üretmeyebilir?” diye sordu. 

Ruhani’nin bu açıklamalarının ardından Devrim Muhafızları 2 bin kilometre menzili olan ve çoklu savaş başlığı taşıyabilen balistik füze sistemini tanıttı. Füze, çeşitli başlıklarla donatılabiliyor. 2 bin kilometrelik menzil, İran’ın Romanya’dan Pakistan’a kadar olan geniş bir çevreyi vurabilmesi anlamına geliyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X