İran`dan IŞİD`e hava saldırısı

İran ordusunun Irak`taki IŞİD mevzilerine hava saldırısı düzenlediği bildirildi. İran`ın saldırılarda ABD ile herhangi bir işbirliği yapmadığı belirtildi.

İran`dan IŞİD`e hava saldırısı
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rehimpur, İngiliz The Guardian gazetesine saldırılarla ilgili açıklamada bulundu.
 
Bakan Yardımcısı İbrahim Rehimpur, İran’ın, dostları olan ve IŞİD ile mücadele eden Bağdat hükümeti ve Irak Kürdistan Bölgesi yönetiminin çıkarını korumak için Irak’ta hava saldırıları düzenlediğini söyledi.
 
Irak hükümetine yardım amaçlı bütün askeri operasyonların Bağdat’ın talebiyle düzenlendiğini ifade eden Rehimpur, İran’ın bu hava saldırıları sırasında ABD ile koordinasyon yürütmediğini kaydetti. Rehimpur saldırıların Irak yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini bildirdi.
 
IRAK DAHA YAKIN
 
Irak’a yardımların daha da artacağını ifade eden Rehimpur, Irak’ın Suriye’ye göre kendilerine daha yakın olduğunu söyledi. İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayeri ise, İran’ın Irak’ta IŞİD’e karşı hava saldırısı düzenlediği iddialarına net bir cevap vermezken, ABD komutasındaki uluslararası koalisyon güçleriyle işbirliği yapmadıklarını açıklamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X