Irgandı Sanat Günleri başladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Irgandı Köprüsü Sanat Günleri’ başladı.

Irgandı Sanat Günleri başladı

Dünyadaki 4 çarşılı köprüden biri olan Irgandı Köprüsü, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Sanat Günleri’ne ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl 7 ilden gelen sanatçılar, mısır kabuğu-kasnakta boncuk, Osmanlı çarıkları, cam süsleme, karagöz yapımı, ipekçilik, Bursa bıçağı ve metal işleme, keçe, yazma, boynuz işleme, lüle taşı, ebru, tezhip, minyatür, ahşap oymacılığı, nakkaşlık, ney, resim ve geleneksel Türk el sanatları branşlarındaki eserlerini iki gün boyunca Bursalılarla buluşturacak.

Adı sanatla anılan tarihi köprüdeki Sanat Günlerinin açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katıldığı törenle yapıldı. Başkan Recep Altepe, şehirlerin kültür, sanat ve medeniyetin merkezi olduğunu belirterek, eğer sanat olmasaydı şehirlerin büyük bir köyden ibaret olacağını belirtti.

Bursa’nın da Osmanlı’yı kuran bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir sanat şehri olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bizlere düşen de bu birikime sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Tarihî köprüyü gündeme getirmek değil. Aynı zamanda sanata ve sanatçıya sahip çıkarak, geleneksel el sanatlarını gelecek kuşaklara aktarmak” dedi. Bursa Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu da, Irgandı Köprüsü’nün arasta özelliğine sahip dünyadaki 4 köprüden biri olduğunu, 1922 yılında Yunanlıların kenti terk ederken bombaladığı köprüdeki dükkanların tamamen yıkıldığını, köprünün 1949 yılında onarıldığını, dükkanların ise 2004 yılında Osmangazi Belediyesi tarafından restore edildiğini anlattı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X