İrgil: ‘Kanserde erken teşhis çok önemli’

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle düzenlediği ‘Kadın Kanserleri’ konulu seminere konuşmacı olarak katılan CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, kanserde erken teşhisin önemine işaret etti.

İrgil: ‘Kanserde erken teşhis çok önemli’

ÖMER BİLİK

Montania Hotel’de düzenlenen seminere Mudanyalı kadınlar yoğun ilgi gösterirken, Ceyhun İrgil de önemli bilgiler verdi. Çağın en önemli hastalıklarından bir tanesinin kanser olduğuna vurgu yapan İrgil, “Hem yaşanan koşullar, hem beslenme yöntemlerimiz, sanayi, kimyasal beslemelerin artması nedenleriyle kanserdeki artış giderek karşımıza ciddi bir toplumsal sorun olarak çıkmaya başladı ve artık halk sağlığı sorunu olarak yerini alıyor. Dünya’da her dört kişiden birinin ömrünün bir döneminde kanser olduğu ortaya çıkıyor. Benim sizlere önerim, özellikle bayanlarımızın meme konusunda mutlaka yılda bir kere muayenesi ve meme ultrasonu yaptırmanız, gerekirse de Mamografi yaptırmanızı öneriyorum, herkesin Mamografi yaptırmasına gerek yok. Muayene olduktan sonra doktorunuz gerek görürse Mamografi yaptırmanızı öneririm. Özellikle Jinekolojik açıdan da yılda bir kez kadın hastalıkları açısından da kontrol olmanız erken teşhis açısından çok iyi. Çünkü kadınlardaki kanserlerin büyük bir bölümü çok iyi tedavi edilebilir kanserler olup o yüzden erken teşhis sizin için çok önemlidir” dedi.  

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X