İrgil’den 657’yi iyileştirme teklifi

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda sözleşmeli ve geçici personel uygulamasının kaldırılmasını içeren kanun teklifi CHP tarafından TBMM’ye sunuldu.

İrgil’den 657’yi iyileştirme teklifi

Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil tarafından verilen 64 maddelik kanun teklifi devlet memurlarının haklarını iyileştirici düzenlemeler içeriyor.

 

Kamuda sözleşmeli ve geçici personel çalıştırılması uygulamasına son verilmesini, varolan sözleşmeli, geçici veya vekil olarak görev yapan personelin devlet memurluğu kadrolarına geçişini içeren kanun teklifinde, kamu personeli arasında ayrımcılık yapılmaması, mali ve sosyal haklar itibariyle aynı hizmeti görenlerin eşit olması da hükme bağlanıyor.

Kanun teklifinde ayrıca memurların müracaat ve şikayetlerini en yakın amirine bildirerek silsile yoluyla dava açma hakkını düzenleyen hüküm kaldırılıyor. Memurların haklarındaki ihbar, iftira ve şikayetler için de yetkili amirlerine ilettikleri durumun Cumhuriyet Savcılarına bildirilme zorunluluğu getirilerek mutlak surette dava açılması hükme bağlanıyor.

KADEME VE ÜST KADRO İLERLEMESİ 

Söz konusu kanun teklifinde, sendika kurma hakkı bulunan devlet memurlarının toplu sözleşme ve grev hakkının da bulunması sağlanırken, sendikaların disiplin cezası vermeye yetkili kurullar içinde yer alması zorunlu hale getiriliyor. Kanun teklifinde memurların atama ve kadrolarına ilişkin düzenlemeler de bulunuyor. 

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X