İrgil’den Bursa’ya iki üniversite teklifi

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, İnegöl ve Gemlik’te iki yeni üniversite kurulması için kanun teklifi verdi. Kentin en büyük ilçelerinden olan İnegöl ve Gemlik’in şehir özelikleri taşıdığını belirten İrgil, kurulacak üniversitelerle Bursa’nın sosy

İrgil’den Bursa’ya iki üniversite teklifi

“Bu konu partiler üstü olup, tüm Bursa milletvekillerinin de desteği olacağından şüphem yok” diyen Dr. İrgil, Bursa kentinde yeni üniversiteler kurulması yönünde daha önce verilmiş kanun teklifleri olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti: “TBMM Eğitim komisyonu üyesi olarak konuyu tekrar gündeme getirebilmek ve üniversite kuruluşlarını hızlandırmak niyetiyle günümüz koşullarına uygun bölümleri de ekleyerek bu kanun tekliflerini verdim. Gemlik, İnegöl, İznik, Orhangazi ve Yenişehir’i kapsayan bölümlerle bu yerleşimlerin sosyoekonomik gelişimini tamamlayabilmesi için tekliflere kulak verilmesi gerekir.”

Öte yandan nüfus olarak Türkiye’nin dördüncü büyükşehri konumunda olan Bursa’nın sanayi, tarım, turizm ve kültür şehri olduğunun da unutulmaması gerektiğini belirten İrgil, “Sahip olduğu zenginliklerin bilimsel çalışmalarla desteklenmesi gereken Bursa’da sadece iki üniversitenin olması yeterli değildir” dedi.

İnegöl Üniversitesi adıyla kurulması teklif edilen yeni üniversite bünyesindeki bölümler şöyle:

Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği Fakültesi, Tekstil Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi ile Uludağ Üniversitesi’nden devredilecek olan İşletme Fakültesi ve İnegöl Meslek Yüksekokulu.

Gemlik Üniversitesi adıyla kurulması teklif edilen yeni üniversite bünyesindeki bölümler ise şöyle:

Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği Fakültesi, Orhangazi Zeytincilik ve Tarım Teknolojileri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Uludağ Üniversitesi’nden devredilecek olan Hukuk Fakültesi, Yenişehir Havacılık Yüksekokulu, İznik Uluslararası Ticaret Yüksekokulu, Uludağ Üniversitesi’nden devredilecek olan Yabancı Diller Yüksekokulu ve İznik Meslek Yüksekokulu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X