İrgil’den Çocuk Hakkı Komisyonu önerisi

TBMM’de çocuk haklarının geliştirilmesi ve korunması alanında çalışacak daimi bir ‘Çocuk Hakkı İzleme Komisyonu’ kurulması için kanun teklifi veren CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Resmi olmayan rakamlara göre son bir yılda 400’e yakın, son on yı

İrgil’den Çocuk Hakkı Komisyonu önerisi
HABERİ PAYLAŞ

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ocakta 34, şubatta 14, martta 63, nisanda 33, mayısta 38 ve haziranda da 17 çocuğun istismar haberine rastlandığını söyleyen CHP’li İrgil, Türkiye’deki adliyelerdeki dört tecavüz davasından birinin çocuklarla ilgili olduğunu, son on yılda ise çocuk istismarı davalarında yüzde 700 artış görüldüğünü ifade etti.

“Çocuk istismarı Türkiye’nin kanayan bir yarasıdır. Bu yarayı iyileştirmek için gerekli önlemleri almak ise devletin görevidir” diyen İrgil şöyle devam etti:  

“Çocuğun cinsel sömürü ve istismardan korunması için kayıt ve ayrıştırılmış istatistik sistemi oluşturulmalı. Faillerin kaydı ve bir daha bu suçu işlememeleri için de izlenebilmesi sağlanmalı. Çocuk haklarıyla ilgili konuların ve bu haklara yönelik ihlallerin düzenli olarak izlenmesi, bunların fark edilmesi, tanınması ve ele alınması toplumsal bir önem taşımaktadır. Çocuk hakları ekseninde çalışacak daimi bir ihtisas komisyonu her tür yasa tasarısını çocuk haklarına uygunluk açısından inceleme görev ve yetkisine sahip olabilecek, yıllık bütçelerde çocuklara yeterli kaynak ayrılmasını sağlayabilecektir. Bu nedenle TBMM’de çocuk haklarının geliştirilmesi ve çocukların korunması alanında profesyoneller ve sivil toplum kuruluşları ile iletişimi sağlayacak daimi bir komisyonunun kurulmasına ihtiyaç vardır.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X