İrlanda’da tarihi tokalaşma

Prens Charles, IRA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein Genel Başkanı Gerry Adams ile görüştü.

İrlanda’da tarihi tokalaşma

İngiltere kraliyet tahtının varisi Galler Prensi Charles, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein Genel Başkanı Gerry Adams ile bir araya geldi. 

İrlanda’ya dört günlük ziyarette bulunan Prens Charles, ülkenin batısındaki Galway Üniversitesinde onuruna verilen bir resepsiyonda Gerry Adams ile tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Görüşmeyle, İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi ile Sinn Fein partisinin üst düzey bir yetkilisi İrlanda’da ilk kez bir araya gelmiş oldu. 

Görüşmeden önce Prens Charles’a özellikle söylemek istediği birşeyin olup olmadığının sorulması üzerine Adams, “Var ama kendisine söyleyeceğim” yanıtını verdi. Gerry Adams görüşmenin Kuzey İrlanda barış sürecine olumlu katkısı olmasını umduğunu dile getirerek, “Bu görüşmeden, sembolik olması ve sürece olumlu katkısı dışında beklentim yok. Birçok acı yaşandı ama attığımız adımların hep ileriye doğru olduğundan emin olmalıyız” dedi. 

Eşi Cornwall Düşesi Camilla ile birlikte İrlanda’da temaslarda bulunan Prens Charles’ın ayrıca, büyük dayısı Louis Mountbatten’ın IRA’nın bombalı saldırısı sonucu 1979 yılında hayatını kaybettiği Mullaghmore köyünü ziyaret etmesi bekleniyor. 

Prens Charles’ın İrlanda ziyaretine özellikle Kuzey İrlanda’da şiddetin yaşandığı ve “Troubles” olarak bilinen dönemde hayatını kaybeden askerlerin aileleri ise tepki gösteriyor. Belfast’ın batısında 1971 yılında öldürülen askerlerden birinin oğlu olan John Teggart İngiliz basınına yaptığı açıklamada, “Prens Charles, Belfast’ta babam dahil birçok masum sivili öldüren paraşüt alayını temsil ediyor. Dolayısıyla bu ziyaretini olumlu karşılamıyorum” dedi. 

2012 yılında Sinn Fein Genel Başkan Yardımcısı ve IRA’nın eski komutanı Martin McGuinness Kuzey İrlanda’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ile bir araya gelmiş ve el sıkışmıştı. Bu buluşma bir Sinn Fein yetkilisinin ilk kez bir İngiliz monarkıyla el sıkışması sebebiyle İngiltere ve İrlanda arasındaki ilişkiler için tarihi bir gelişme olarak nitelendirilmişti.

Kraliçe 2011 yılında ise İrlanda’yı ziyaret etmiş ve İrlanda’nın bağımsızlığından sonra bu ülkeyi ziyaret eden ilk İngiliz monarkı olmuştu. Bazı ayrılıkçı grupların protestolarına karşın Kraliçe 2. Elizabeth, samimi tavırları ve özellikle ülkeye gelişi sırasında İrlanda’nın milli rengi olarak bilinen yeşil renkte bir kıyafet tercih etmesiyle sempati toplamıştı. 

İki ülke arasında uzun yıllar süren sorunlu dönemden önce, İrlanda’yı İngiliz kraliyetinden en son 1911 yılında Kral 5. George ziyaret etmişti.

Kuzey İrlanda’da barış süreci, İngiltere ile İrlanda arasında 10 Nisan 1998’de imzalanan “Hayırlı Cuma (Good Friday) Anlaşması”yla başlamıştı. Anlaşmayla Kuzey İrlanda’ya yetki devri ile birçok sivil ve kültürel haklar tanınmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X