İş dünyası hükümetten çözüm bekliyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, son dönemde iş dünyasını en fazla düşündüren konuların başında asgari ücret geldiğini söyledi.

İş dünyası hükümetten çözüm bekliyor

İşverenler olarak asgari ücretin hükümetle ortak bir noktada buluşularak çözülmesi gerektiğine inandıklarını belirten Olpak, bugüne kadar gerek kendileri gerekse diğer iş adamı derneklerinin hem Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’na çeşitli alternatifler sunarak görüşlerini dile getirdiklerini kaydetti. Olpak, asgari ücret konusunda artık sona yaklaşıldığına ve konunun bir şekilde çözüme kavuşturulacağını vurguladı.

KOBİ’LER BU YÜKÜ TAŞIYAMAZ

Çalışanın eline geçecek bin 300 lirayı hiç kimsenin tartışma konusu yapmadığına dikkat çeken Olpak, ”Çalışanımızın daha fazla ücret alması bizi de memnun eder piyasaya da canlılık katar. Ancak bu yükün tamamının işverene yüklenmesi istemediğimiz sonuçları doğurur. Bundan endişe ediyoruz. Türkiye’de işletmelerin yüzde 99’unu KOBİ’ler oluşturuyor. Asgari ücretin bin 300 lira olması işverenin üzerine, özellikle KOBİ’lerin üzerine yıllık 27-30 bin lira yük getiriyor. Böyle bir yükü KOBİ’lerin taşıması mümkün değil” dedi. Nail Olpak, toplam yükün yüzde 80’den fazlasını yani 24 bin kadarını da direkt KOBİ’lerin ödemek zorunda kalacağını kaydetti.

İSTİHDAM KAYBI YAŞANIR

Olpak, KOBİ’lerin asgari ücretten doğacak yükü kaldıramayacağını ve bunun ekonomide sıkıntılara neden olabilecek olumsuzlukları beraberinde getirebileceğini belirtti. Olpak, ‘KOBİ’lerin yükü hafifletilmezse istihdam kaybı yaşanır, işverenler işçi çıkarmak zorunda kalır ve işsizlik artar. Bir diğer olumsuzluk da hiç arzu etmediğimiz kayıtdışına gidiş olur. Bunun makul çözümü hükümetimizin verdiği bu sözü yerine getirirken istihdamın üzerindeki yüklerin bir kısmını karşılamasıdır. Yüzde 30’luk ilave bir zam var. Yüzde 10-12 civarında zam beklentimiz vardı. Yüzde 30’luk artışı 15-15 bölüşelim. Yüzde 15’i hükümetimiz farklı kaynaklardan karşılasın, yüzde 15’ini de biz karşılayalım. Dengeli şekilde götürelim” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X