İş dünyası örgütlerinden Mescid-i Aksa tepkisi

İş dünyası örgütlerinin temsilcileri, İsrail’in, Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamaları ile tarihi ve dini mekanın ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

İş dünyası örgütlerinden Mescid-i Aksa tepkisi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in, Müslümanların 50 yıl sonra ilk kez Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılmasını engellemesinin ardından yaşanan gelişmelerin insan hakları ihlali olduğunu söyledi.

İsrail’in, Müslümanlara yönelik günden güne sertleşen bu tutumunu kınadıklarını ifade eden Kaan, Mescid-i Aksa, sadece Filistinlilerin değil, bizatihi tüm Müslümanlarındır ve en az Mekke ve Medine kadar kutsaldır. Kutsalımız olan Aksa’ya sahip çıkmalıyız.” dedi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak için 48 yıl önce kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) acilen toplanması gerektiğine dikkati çeken Kaan, şöyle konuştu:

“İslam dünyasının kutsalı olan Aksa için çözüm yolları araması gerektiğini belirten Kaan, “İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’yi, yarın cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’nın yanında olduğumuzu göstermek için destek mitinglerine davet ediyoruz. Bizim sessizliğimiz Kudüs’ün kaybedilmesi demektir.”

Kopuz: İsrail’in Mescid-i Aksa’da yaptığı zulüm bitmeli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ali Kopuz da İsrail’in her fırsatta Müslümanları taciz eden, onlara hayat hakkı tanımayan politikasına son vermesi gerektiğini bildirdi.ifade 

Uluslararası camianın durum karşısındaki sessizliği ve kayıtsızlığının da manidar olduğunu belirten Kopuz, şöyle devam etti:

Filistin’de son günlerde yaşanan gelişmelerin İsrail’in hukuk tanımazlığını ve uluslararası camia tarafından kayırıldığını gösterdiğini belirten Kopuz, “Bu haksız ve hukuksuz durum, İslam dünyasının kendi kutsal değerleri uğrunda yekvücut halinde hareket etmesinin önemini gösteriyor. İslam dünyası bir an önce bir araya gelip bu hukuksuzluğa ‘dur’ demelidir.”

Koca: İsrail kanlı postallarını Mescid-i Aksa’dan çeksin

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca ise İsrail’in 1994’te El Halil kentinde bulunan Hz. İbrahim Camisi’nde yapmış olduğu işgali, aynı planlamayla Mescid-i Aksa’da da gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

İsrail’in sistematik işgal uyguladığını belirten Koca, “İsrail, kirli ellerini ve kanlı postallarını bir an önce Mescid-i Aksa’dan çeksin. Bu konuda kamuoyumuzu duyarlı olmaya davet ediyor, gerekli birlikteliği tesis ederek, bu işgale ve uygulamaya son verilene dek Filistinli kardeşlerimize desteğe davet ediyoruz.” dedi.

Doğan: Cuma namazı Mescid-i Aksa’da kılınmalı

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, İsrail askerlerinin Filistinli Müslümanları şehit ederek cuma namazının kılınmasına engel olmasının hem İslami hem insani açıdan kabul edilemeyeceğini söyledi.

Kudüs’ün 3 semavi din için de kutsal bir şehir olduğunu hatırlatan Doğan, “Bu kutsal şehrin sınırları içerisinde cuma namazı Mescid-i Aksa’da kılınmalıdır. Bu mübarek topraklardaki Mescid-i Aksa camilerin camisidir.” diye konuştu. 

Ünsal: İbadet özgürlüğünün ihlali

İş Dünyası Konfederasyonu (BİRKONFED) Genel Başkanı Osman Ünsal da Mescid-i Aksa’nın kapatılmasının ibadet özgürlüğünün ihlali olduğunu belirterek, “İsrail’in, Aksa ve Kudüs’ün statüsünü değiştirme çabaları kabul edilemez. Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. ” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X