İş dünyasından teröre lanet

Teröre lanet yağdıran iş dünyası temsilcileri, ”Ülkemizdeki kardeşlik ortamını bozmak isteyen şer odaklarının gerçekleştirdiği bu saldırılar asla hedefine ulaşamayacaktır” şeklinde görüş belirtti.

İş dünyasından teröre lanet

İş dünyası temsilcileri, İstanbul’da yaşanan terör saldırısını sert bir dille kınadı. Birlik ve beraberlik çağrısı yapan yetkililer, sorumluların bir an önce bulunmasını istedi.

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Günal Baylan, yaptığı açıklamada, bazı kelimelerin anlamını yitirdiği bir dönemden geçildiğini ifade etti. 

Ne lanetlemenin, ne kınamanın ne de üzülmenin İstanbul’daki patlamalarda hayatını kaybedenleri geri getirmeyeceğini ve acılı yürekleri teselli etmeyeceğini vurgulayan Baylan, ”Yine eli kanlı terör çeteleri nedeniyle güvenlik güçlerimizin ve sivil vatandaşlarımızın hayatını kaybettiğine ve çok sayıda insanın yaralandığına tanık olduk. Her defasında son olmasını arzu ettiğimiz bu saldırılar yeterince can aldı ve arkada yetirince gözü yaşlı insan bıraktı. İnsan hayatının medeniyetler tarihi boyunca hiç olmadığı kadar değer kazanmış olması gerekirken yitirilen canların aziz hatıraları, maalesef yine belli bir süre sonra unutulacak ve hayat eskisi gibi devam edecek. Ancak evine ateş düşenler için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 

Maalesef son yıllarda Türkiye’de yaşanan kalleşçe saldırılar ve çatışmalar nedeniyle hayatında büyük kırılmalar yaşayan insan sayısı hızla artıyor. Bu anlamda Türk toplumu olarak birlik, beraberlik, sabır ve metanet kelimelerine her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. BUSİAD olarak İstanbul’daki bu son saldırıda ve ülkemizin yakın tarihindeki diğer saldırılarda parmağı olanların bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesini ümit ediyoruz” dedi.

HEPİMİZİN YÜREĞİNİ YAKTI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, Türkiye üzerinde oynanan karanlık oyunlara karşı Türk milletinin her zaman olduğu yine gereken cevabı en net şekilde vereceğini söyledi. 

”Son zamanlarda defalarca karşımıza çıkan karanlık terör odakları, hain yüzünü İstanbul’da bir kez daha gösterdi. Polislerimizin ve vatandaşlarımızın şehit olduğu bu alçak saldırı hepimizin yüreğini yaktı. Ülkemizdeki kardeşlik ortamını bozmak isteyen şer odaklarının gerçekleştirdiği bu saldırılar asla hedefine ulaşamayacaktır. Milletimiz bu zor günleri yine dayanışma erdemi ve vatansever duruşu ile atlatacaktır. 

Terör örgütleri ve destekçileriyle ülke olarak mücadelemiz, içeride ve dışarıda artan bir kararlılıkla devam edecektir. Eli kanlı terör odaklarına devletimizin gereken cevabı vereceğine inancımız tamdır” diyen Burkay, terör saldırısının Türk milletinin birlik ve beraberliğini asla bozamayacağının altını çizdi.

ASLA HEDEFİNE ULAŞAMAYACAK

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) da, yaptığı yazılı açıklamada, ‘Ülkemizin demokrasi, hukuk, barış ve özgürlük ortamını hedef alan bu hain saldırılara karşı milli birlik içinde karşı durduğumuz sürece terör asla hedefine ulaşamayacaktır” ifadelerine yer verdi. 

Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ise, millet olarak, iş adamıyla, sanatçısıyla, sporcusuyla, esnafıyla, siyasetçisiyle, işçisiyle, öğrencisiyle hep birlikte polisin destekçisi olduklarını belirtti. Vatandaşlara #PolisiminYanındayım etiketiyle polise destek olma çağrısı yapan Olpak, ”Bu saldırılar ne polis teşkilatımızı ne de milletimizi sindiremeyecektir. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

MATEM İÇİNDEYİZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, yine kirli ellerin Türkiye’nin huzuruna, masum vatandaşların canına kastettiklerini vurguladı. Matem içinde olduklarını ifade eden Büyükekşi, ”Hangi gruba mensup olursa olsun, vatanımızın istikbaline kasteden terörist odaklar ocaklara ateş düşürse de, bu topraklarda en son ocak sönmeden istikbalinden ödün vermeyeceğine and içen yüce Türk milletini asla hedeflerinden saptıramayacaktır. Bizler de, bu büyük milletin evlatları olarak ülkemizin hedefleri doğrultusunda daha büyük bir azimle gayretlerimize devam edeceğiz. Gerçekleştirilen terörist eylemler hiçbir zaman azmimizi, birlik ve beraberliğimizi perçinlemekten, milletimizin ideallerine giden yolda mukavemetini arttırmaktan öteye gidemeyecektir” diye konuştu.

DİMDİK AYAKTA DURACAĞIZ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da, terörün kanlı ve hain yüzünü bir kez daha gösterdiğini getirerek, ”Milletçe derin bir üzüntü içinde olsak da terörün vahşi ve insanlık dışı tuzaklarına düşmeyeceğiz. Acımız ne kadar büyük olsa da yüreğimize basarak, dirayetimizi, birliğimizi koruyacağız. Teröre karşı dimdik ayakta duracağız” şeklinde konuştu. 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu da, bir kez daha terörün, toplumun huzur ve kardeşlik duygularını hedef aldığını gördüklerini kaydetti. Kadooğlu, ”Artık toplum olarak tüm farklılıklarımızı ve ideolojilerimizi bırakıp, terörün yaratmak istediği şiddet iklimine karşı ortak akılla, bir ortak duruş sergilemeliyiz. İçinden geçtiğimiz zor ve çetin dönemlerde, iş dünyası olarak her zamankinden daha fazla ülkemize güveniyoruz ve büyük bir kararlılıkla, hız kesmeden çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X