<

İş güvenliğinde kutsal ittifak

Maden ve iş kazalarında artan can kayıpları, TBMM’de görüşülen İş Güvenliği Yasası’nda siyasi partileri tek vücut haline getirdi. 3 günde onaylanan pakette emeklilere zam, işçi ve çocuk çalışanlara yeni haklar da var.

İş güvenliğinde kutsal ittifak
HABERİ PAYLAŞ

Hükümet seçim öncesinde TBMM Genel Kurulu’nun son mesaisi olarak 90 maddelik İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu paketini yasalaştırdı. Muhalefet ve iktidar milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen bu paket, ortak çalışmaya iyi bir örnek oluşturdu. 68 maddelik tatışmalı İç Güvenlik Paketi 1,5 ayda yasalaşırken, 90 maddelik İş Güvenliği Paketi; iktidar ve muhalefetin mutabakatıyla 3 günde toplam 16 saatlik mesai sonucu yasalaştı. 

Yasanın itiraz edilen bazı maddeleri metinden çıkartılırken, uzlaşmayla yeni maddeler de eklendi. Maden ocaklarına “yaşam odası” zorunluluğu da bu mutabakat sayesinde yasaya girdi. Tüm parti sözcüleri, yaratılan bu ortamdan dolayı teşekkür konuşması yaparak, TBMM Genel Kurul çalışmalarını kapadılar.

VEDA KONUŞMASINDA GÖZYAŞI

Tasarının yasalaşması için muhalefet partileriyle mekik diplomasisi yürüten isim Çalışma Bakanı Faruk Çelik oldu. Bakan Çelik, “Ben bir inşaat işçisinin oğluyum” diye başladığı veda ve teşekkür konuşmasında gözyaşlarını tutamadı.

ÇALIŞMA HAYATINA YENİ HAKLAR

MADENLERE SIĞINMA ODASI

* Maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği bir yıl içerisinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

* Soma AŞ’ye ait işyerlerindeki 2 bin 831 madencinin 41 milyon 84 bin lira tutarındaki kıdem tazminatı, şirketin malvarlığınının satışından karşınacak. 

* Soma ve Ermenek’te meydana gelen iş kazasında ölenlerin, prim borçları yok sayılarak, hak sahiplerine aylık bağlanacak.

* Soma ile Ermenek’teki maden kazalarının tarihleri arasında meydana gelen tüm kazalarda hayatını kaybeden sigortalılara aynı imkanlar sağlanacak 

* Yeraltında çalışan maden işlerine haftalık 37,5 saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, yüzde 100 zamlı olacak.

* İş programlarına aykırı hareket edilerek üretim zorlaması nedeniyle hayati tehlike oluşturacak şekilde çalışma biçimleri, işin durdurulma sebebi sayılacak. 

* Ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde, işverenin kusurunun mahkeme kararı ile tespiti halinde, işveren 2 yıl süreyle kamu ihalelerinden yasaklanacak. 

* İş yerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. 

* Maden ocaklarında, kişisel koruyucu donanım bulunmaması, giriş çıkışlarını gösteren takip sisteminin kurulmaması durumunda işverenlere idari para cezası verilecek.

* İş yerlerinde işin durdurulması kararı, kolluk kuvvetleri marifetiyle uygulanacak.

* Ermenek’te meydana gelen maden kazasında, hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine, 6 ay süreyle, brüt asgari ücretin iki katı tutarında ödeme yapılacak. 

* İş kazası meydana gelmeyen işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak.

MAAŞI DÜŞÜK EMEKLİYE 100 TL

* Maaşı bin liranın altındaki emekliye 100 lira zam ve Bağ-Kur emeklilerine 5 puanlık destek primi indirimi yasaya monte edildi. 

* Prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular, prim borçlarını 3 ay içinde ödememesi veya yapılandırmaması halinde sigortalılıkları durdurulacak.

* Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak.

YAŞLILIK AYLIĞINA 55 TL ZAM

* 65 yaş aylığı 145 liradan 200 liraya çıkartıldı.

* 2008’den önce ölen sigortalının anne babasına aylık bağlanmasında eş ve çocuklarından artan hisse bulunması şartı dışında başka bir şart aranmayacak. 

* Turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde, işçinin izniyle 7.5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilecek. 

* SGK işlediği kişisel veriler, veri sahibinin noter onaylı muvafakatı olmadan gerçek veya tüzel kişilerle paylaşamayacak. 

EMEKLİ ÇALIŞANA YÜKDE 5’LİK JEST

* Emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen yüzde 15’lik sosyal güvenlik destek primi oranı yüzde 10’a düşürülecek.

* Van’da meydana gelen depremde hasar gören, orta ve ağır hasarlı olarak taspit edilen yapılar “riskli yapı” olarak kabul edilip işlem yapılacak. 

* Görevini yerine getirmeyen yapı denetim kuruluşlarına, hizmet sözleşmesi bedelinin yüzde 10 ile yüzde 50’si arasında ceza uygulanacak. 

* Üç kez para cezası alan yapı denetim kuruluşu görevden men edilecek.

GENÇ İŞSİZLERE ÖNCELİK

* Genç işsizlerin belli koşullarda istihdam edilmesi halinde sigorta primi işveren hissesi, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

* Çocuklar günde 5 ve haftada 30 saatten fazla çalıştırılamayacak.

* 15 yaşını doldurmamış çocuklar çalıştırılamayacak, 14 yaşını doldurmamış çocuklar ise sanat, kültür ve reklamcılıkta özel sözleşme ile çalışabilecek.

* Trafik kazaları sebebiyle üniversite ve özel sağlık kuruluşlarının sundukları sağlık hizmet bedelleri, sosyal güvencesi aranmaksınız SGK tarafından karşılanacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ, 3. ÇOCUĞA YÜZDE 10

* Asgari geçim indirimi, yüzde 5 olan üçüncü çocuk için yüzde 10’a çıkarılacak, sonrakiler için yüzde 5 olarak uygulanacak.

* İşçilerin babalık izni 5 gün olacak.

* Ceylanpınar’da Hazine arazisinde taşınmazı bulunanlara mülkiyet hakları devredilecek.

* Asansör bakımı ve kontrolü il özel idareleri, belediyeler ve bina yöneticileri için yasal zorunluluk haline getirildi. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X