İşaret Bakan Kurum’dan: Bursa tarihi ihya ve inşa süreci başladı!

Bursa’nın yeni dönüşüm süreci 3 büyük yıkımla başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum törende yaptığı konuşmada “Bursa için görevleri olduğunu” söyledi. Çarşıbaşı Meydanı ve Hanlar Bölgesi projelerini anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin Çekirge Teras projesini anlattıktan sonra “Bursa için yeni bir müjdemiz var” deyip “Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacak en büyük kentsel dönüşüm” projesi hazırlandığını açıkladı… Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

İşaret Bakan Kurum’dan: Bursa tarihi ihya ve inşa süreci başladı!
HABERİ PAYLAŞ

Yıllar çok hızlı geçerken, kentler de çok hızlı değişiyor. Özellikle Bursa, bu değişimi çok hızlı yaşayan kentlerden.

Örneğin…

Çocukluğumuz Ahmetpaşa Mahallesi’nde, ilkokul yıllarımız da Hamzabey Mahallesi’nde geçti. O nedenle. Çelik Palas’ın yanından yokuşu tırmanırken önce ilkokul yıllarımız canlandı.

O yıllar, Çelik Palas Oteli’nin arkasındaki yamaç zeytinliklerle kaplıydı. Çevre mahalleler, bu bölgede hafta sonları piknik yaparlardı.

Sonra…

1980’li yılların ortalarında yeni yeni başlayan kongre turizmi için Bursa’yı cazibe merkezi haline getirmek amacıyla tarihi Çelik Palas Oteli’nin arkasındaki yamaçta yeni Çelik Palas inşaatı başladı.

Ne var ki…

1988 yılında başlayan bu inşaat çeşitli nedenlerle ilerlemedi. Bir türlü bitmediği için de yamaçların silüetini bozan yapıya dönüştü.

İşte…

Birçok dava konusu olan bu binanın yıkımını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başlattı. Çocukluğumuzun piknik yapılan zeytinlik ve makilik bölgesinde kongre turizmi amaçlı yapılan, doğaya uyum için de çatısı yeşil kaplanan binanın yerinde ne olacağını Bakan Kurum açıkladı:

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X