İşgücü maliyet endeksinde artış

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 arttı.

İşgücü maliyet endeksinde artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015’in 2. çeyreğine ilişkin işgücü maliyeti endeksini açıkladı.  

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2015 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,1 artış gösterdi. 

Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki artış oranı, sanayi sektöründe yüzde 3,8, inşaat sektöründe yüzde 2,4 ve hizmet sektöründe yüzde 0,9 oldu. 

Saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 7,6 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektöründe gerçekleşti. 

Saatlik kazanç endeksi 

Saatlik kazanç endeksi söz konusu dönemde yüzde 2,7 arttı. 

Endeks değerlerindeki artış oranları, sanayi sektöründe yüzde 4,4, inşaat sektöründe yüzde 2,8 ve hizmet sektöründe ise yüzde 1,6 olarak belirlendi. Saatlik kazanç endeksinde, söz konusu dönemde en yüksek artış yüzde 4,9 ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşti. 

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi de önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 arttı. Endeks değerinde, sanayi sektöründe yüzde 2,9, inşaat sektöründe yüzde 1,4 yükseldi, hizmet sektöründe ise yüzde 1 geriledi. 

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış yüzde 5,1 ile idari ve destek hizmeti faaliyetlerinde görüldü. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X