İshak Şah Camii küllerinden doğuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi mirasın ayağa kaldırılması ve kentin ziynetlerinin gün yüzüne çıkarılması projelerine bir yenisini daha ekleyerek, Namazgah Caddesi üzerindeki İshak Şah (Müftü önü) Camii’ndeki restorasyon çalışmalarına başladı.

İshak Şah Camii küllerinden doğuyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tüm semtlerinde bulunan kent ziynetlerine sahip çıkmaya devam ettiklerini söyledi. 

Tüm dönem tarihi ve kültürel mirası son birkaç yılda gerçekleştirdikleri restorasyon çalışmalarıyla tekrar hayata kazandırdıklarını hatırlatan Altepe, bu kapsamda yaptıkları çalışmalardan birinin de Yıldırım ilçesi Namazgah Caddesi üzerinde bulunan İshak Şah Camii olduğunu ifade etti. Yıldırım ilçesinde ‘Müftü Önü Camii’ olarak bilinen ve 600 yıl önce İshak Şah tarafından yaptırılan mabedin zamanla binalar arasına sıkışıp kaldığını, abdest alma yerinin dahi bulunmadığını dile getiren Altepe, kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden alınan izinler akabinde çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Cami etrafındaki binaları kamulaştırarak düzenleme alanı oluşturduklarını vurgulayan Altepe, “Bir yandan camimiz restore edilirken, diğer yandan abdesthane, tuvalet ve müştemilat düzenlemeleri yapılıyor. Camimizin içi ve dışı, daha önce kapatılmış pencereleri, beton minaresiyle orijinal olarak yeniden ayağa kaldırılıyor. Yaüpılan çalışmalarla canlanan camimiz, ilk günkü güzelliğine, orijinal haline kavuşmuş olacak. Ecdada vefa çalışmalarımızdan birini de burada gerçekleştirmiş olacağız. Mahallemize ve Yıldırım’a değer katacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Başkan Altepe, bugüne kadar Müftü Önü Camii olarak bilinen yapının adının İshak Şah Camii olarak değiştirileceğini açıkladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X