IŞİD 3 Ağustos’tan bugüne kadar…

IŞİD’in, Sincar ilçesini ele geçirdiği 3 Ağustos’tan bugüne kadar bin 500 Yezidi çocuğu kaçırdığı bildirildi.

IŞİD 3 Ağustos’tan bugüne kadar…

Irak İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayımladığı rapora göre, IŞID, Sincar’ı ele geçirmesinin ardından 16 yaşın altında bin 500 Yezidi çocuğu kaçırdı.

 

IŞİD’in elindeki çocuklardan bininin 12 yaşın altında olduğu belirtildi.

 

Raporda, Irak hükümeti ve BM’den, çocukların IŞİD’in elinden kurtarılması için harekete geçmesi talep edildi.

 

IŞİD, 3 Ağustos’ta düzenlediği saldırılarla Musul’un batısında yer alan Sincar ilçesini Peşmerge’den almıştı. Peşmerge’nin çekilmek zorunda kaldığı bölgeden, on binlerce insan kaçarak Duhok ve Erbil’e sığınmıştı. Köylüler ve aracı olmayan çoğu kişi dağlara kaçarak kurtulmuştu.

 

MUSUL’U ALMA PLANI

Öte yandan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’ın Irak ziyareti sırasında, Musul’u IŞİD’in elinden geri almak için kapsamlı bir operasyon masaya yatırıldı.

 

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Hagel ile görüşmesi sırasında, Washington’dan IŞİD’e karşı daha etkin yöntemler talep etti. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD ve Irak, Musul’u geri almak için askeri bir plan üzerine çalışıyor.

 

Öte yandan Erbil, Bağdat ve ABD ordusu arasında kurulan ortak yüksek askeri koordinasyon heyeti ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kürt yönetimi, ABD’den tank, helikopter ve ağır silah desteği talebinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X