IŞİD, Taliban’ı kovdu

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), içinden çıktığı El Kaide’nin ardından Taliban’ı da ‘yerinden etti.

IŞİD, Taliban’ı kovdu
HABERİ PAYLAŞ

Örgüt Afganistan’ın büyük bir kısmını ele geçirdi ve Taliban’ın ülkedeki varlığını önemli ölçüde etkisizleştirdi. Afganistan’ın Nancarhar vilayetinden kaçan siviller, yüzlerce militanın IŞİD’e biat ettiğini ve ‘eski örgütleri’ Taliban’a operasyon düzenledikleri bilidirildi. 

Edinilen bilgiye göre IŞİD, Taliban’ı Nancarhar’ın 21 bölgesinden sürdü. Aşin bölgesindeki bir aşiret lideri olan Hacı Abdül Can, ‘Büyük makineli tüfek taşıyan beyaz pikaplarla geldiler ve Taliban’la savaştılar. Taliban direnemedi ve kaçtı’ ifadelerini kullandı. IŞİD’in Taliban’ın ana geçim kaynağı olan afyon tarlalarını da yaktığı ve bölge halkınını bir kesiminin örgütü hoş bir şekilde karşıladığı bildirildi. 

Afganistan’daki özel güçleri eğiten birliğin başkanı Amerikalı General Sean Swindellda, durumlarından memnun olmayan bazı Taliban militanlarının ayrı bir grup oluşturduklarını ve Suriye’deki IŞİD karargahıyla temas içinde olduklarını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X