‘IŞİD’le mücadelede başarı için…’

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Beşşar Esad’in istifasını talep etmenin Suriye’de IŞİD ile mücadeleye engel olduğunu ileri sürdü.

‘IŞİD’le mücadelede başarı için…’

Sergey Lavrov, Rusya’da eğitim yılının başlaması nedeniyle bakanlığına bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleriyle buluştu ve uluslararası gündemdeki birçok konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sergey Lavrov, uluslararası kamuoyunda IŞİD konusundaki anlaşmazlığın terörün artmasına neden olabileceğini söyledi. Lavrov, uluslararası aktörleri, teröre karşı koalisyonun kurulmasında en büyük engel olarak görülen Esad’ın istifası talebinden vazgeçmeye ve “her şeyi sonraya bırakarak” bütün güçlerini terörle mücadelede birleştirmeye çağırdı.

Irak ve Libya’daki hükümet değişikliklerinin ülke içindeki sorunları çözmediğini hatırlatan Lavrov, bu değişikliklerin daha fazla kaos ortamı oluşturduğunu söyledi.

Lavrov, IŞİD’in antik kent Palmira’daki yıkımlarının, örgütün geniş alanları işgal etme isteğinin yanı sıra bölgede dünyaca kabul edilen kültürel değerleri kendi görüşleri yönünde şekillendirmeye çalıştığının göstergesi olduğunu belirtti.

Ukrayna’daki krize de değinen Lavrov, çözüme yönelik engellerin aşılması ve Minsk Anlaşması tarafları arasındaki diyaloğun artırılması için Rusya’nın 10-12 gün içinde “Normandiya dörtlüsü” formatında dışişleri bakanları toplantısı yapılmasını teklif ettiğini belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X