Ispanağı sakın böyle yemeğin!

Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ıspanağın pişirildiği gün yenmesi uyarısında bulundu ve bekletildiğinde ve tekrar ısıtıldığında sağlığımıza olan zararlarından bahsetti.

Ispanağı sakın böyle yemeğin!
HABERİ PAYLAŞ

Ispanağın faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini açısından zengin olan ıspanak piştikten sonra bir daha ısıtıp tüketmek yerine, tek seferde bitirilmeli.

Elmacıoğlu, ıspanağın piştiği gün yenmediği takdirde buzdolabında bekletilen ıspanak yemeğinin içinde nitrit ve nitrat bileşenlerinin artacağını belirtiyor.

Elmacıoğlu, “Bu bakteriyel olmayan toksit sindirim problemlerine yani baş dönmesi, ishal ve mide bulantısına yol açar” diyor.

+4 derecenin üzerinde saklandığında yemeklerde mikroorganizmalar gelişir

Pişmiş yemeklerin +4 derecede saklanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Elmacıoğlu, “Bir yemeği iki öğünlük yaptıysanız, mutlaka yiyeceğiniz kadarını ayırın” diyor.

isa.jpg

Saklamanız gereken yemeği cam kapta buzdolabında +4 derecede saklayın.

+4 derece bütün pişmiş yiyecekler için en ideal ısıdır. Üstüne çıktığınızda ısı artar, yemeklerde mikroorganizma gelişir.

Mikroorganizma yemekte üreyince o yemek bozulur. Bozulan yemek birtakım mide bağırsak şikayetlerine sebep olur.

 

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X