İsrail’den 400 bin turist

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) yaptığı değerlendirmeye göre, bu yıl İsrail’den gelen turist sayısı 400 bine ulaşabilir.

İsrail’den 400 bin turist

TÜROB’dan yapılan açıklamada, Türkiye ve İsrail ilişkilerinde başlayan normalleşmenin ardından Tel Aviv’de gerçekleştirilen Uluslararası Akdeniz Turizm Fuarı’nda (IMTM) alınan sonuçların, İsrail turizm pazarıyla ilgili beklentileri artırdığı belirtildi.

Türkiye’nin 7 yıl aradan sonra ilk kez bakanlık düzeyinde katıldığı fuar sonrasında İsrail’den gelen turist sayısında artış beklendiği kaydedilen açıklamada, ”TÜROB’un yaptığı değerlendirmeye göre, bu yıl İsrail’den gelen turist sayısı 400 bine ulaşabilir. İsrail, geçen yıl turizmde artış gösteren nadir ülkeler arasında yer almıştı. 2016 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 30 düşerken, İsrail’den gelen turist sayısı ise yüzde 30 artarak 294 bin kişiye ulaşmıştı” denildi.

DOPİNG ETKİSİ YAPACAK

Fuar sonrasında TÜROB tarafından hazırlanan sonuç raporunda, iki ülke arasında gerçekleştirilen temasların ve canlandırılan ilişkilerin İsrail turizm pazarı için doping olacağı belirtildi. İsrailli turistlerin, tatil amacıyla Antalya, Alanya, Marmaris ve Bodrum’u öncelikli olarak tercih ettiği kaydedilen raporda, hava yolu ile sadece 45 dakikalık uçuş mesafesinin önemli bir avantaj olduğu bildirildi. Raporda, kültür turizmi amacı ile Türkiye’ye gelen İsrailli turistlerin de en çok İstanbul, Doğu Karadeniz ve Kapadokya bölgesine ilgi gösterdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, iki ülkenin başta inanç turizmi olmak üzere özellikle uzak destinasyonlarda ortak tanıtım kampanyaları yürütebileceğini ifade ederek, ”İsrail pazarı ile ilgili fuarda yapılan ikili görüşmeler dikkate alınarak 2017 yılında ülkemize gelecek İsrailli turist sayısında artış trendinin süreceğini öngörüyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X