<

İşte o uçaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından New York’ta gündeme getirilen “terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye ABD tarafından yapılan 2 uçak dolusu silah yardımı”nın görüntüleri, sosyal medyadan paylaşıldı.

İşte o uçaklar
HABERİ PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York ziyareti sırasında, 20 Eylül’de ABD’nin 2 uçak dolusu silahı Suriye Kobani yakınlarında YPG’ye indirdiğini açıklamasından sonra, o bölgede çekildiği ileri sürülen ABD’ye ait MV-22 Tilt Rotor türü hava aracının görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Kobani’deki bir paylaşımcı, “ABD yeni operasyonlar için Demokratik Suriye Güçleri’ne silah indirdi” başlığıyla videoyu sosyal medya hesabına yükledi.

HAVA VE DENİZ PİYADELERİ KULLANIYOR

Suriye’nin kuzeydeki Kürt bölgesinde faaliyet gösteren ve oradaki askeri hareketlilikle ilgili bilgi (fotoğraf-video) paylaşan bir sosyal medya hesabında, yolda harket halindeki araçtan çekilen, ABD’ye ait olduğu belirtilen 2 askeri uçağın videosu yer aldı. Yolda hareket halindeki bir araçta çekilen videoda, dünyada sadece ABD’nin hava ve deniz piyadeleri tarafından kullanılan MV-22’lerin alçak uçuş yaptığı görüldü. Bu video, “ABD yeni operasyonlar için Suriye’nin Rojava bölgesine silah indirdi” başlığıyla paylaşılırken, görüntüde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Eylül’de ABD’nin YPG’ye 2 uçak dolusu silah indirdi açıklamalarını gündeme getirirken, söz konusu uçakların bunlar olabileceği ileri sürüldü.

CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

Birleşmiş Milletler toplantısı için gittiği New York’taki bir toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin PYD/YPG’yi desteklemesini anlamakta zorlandıklarını belirterek, şunları söylemişti:

“El Nusra’yı terör örgütü olarak ilan ediyorsun, o zaman PYD ve YPG’yi, Türkiye’nin bir terör örgütü dediği bu örgütü niye terör örgütü olarak kabul etmiyorsun? Daha 3 gün önce 2 uçak dolusu silah, PYD ile YPG’ye indirildi. Nereye? Kobani’ye. Daha önce de yine Kobani boşaldığı zaman oradaki PYD ve YPG’li teröristlere üç uçak indirildi ve bunların yarısı DAEŞ’e gitti, silahların yarısı da PYD ve YPG’de kaldı. Sayın başkan ile bunları konuştuk ama dinletemedik. Şimdi ne yazık ki yine aynı oyun oynanıyor. Buradan bir netice çıkmaz. Burada sadece kan kaybı olur.”

DÜNYADA SADECE ABD’DE VAR

Kobani’de çekildiği ileri sürülen videoda yer alan 2 ABD uçağının, MV-22 Tilt Rotor türü hava aracı olduğu belirlendi. Bu uçaklar yere inerken pervanelerini dikey hale getirip helikopter gibi inebiliyor, havadayken motorlarını yere paralel hale getirip uçak gibi hızlı uçabiliyor. Dünyada sadece ABD’nin Hava ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan MV-22’ler, tam teçhizatlı 24 asker veya 9 bin 70 kilo yük taşıma kapasitesine sahip. Arka rampasından askeri nakliye uçağı gibi havadan yük atabilen MV-22’ler, saatte 509 kilometre hıza çıkabiliyor. 1627 kilometre menzile sahip hava araçları helikopterlerin ulaşamayacağı uzun menzilli operasyonlarda kullanılıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X