İşte Reina saldırganının ilk ifadesi

Reina saldırısının faili teröristin ilk ifadelerinden satır başları ortaya çıkmaya başladı. Hürriyet gazetesinin haberine göre, teröristin ilk hedefi, Rakka’dan aldığı emir doğrultusunda Taksim’di. Alınan tedbirleri görünce bu sefer keşfe devam etti ve sa

İşte Reina saldırganının ilk ifadesi

Yılbaşı gecesi Reina’ya düzenlenen terör saldırısının faili Abdulkadir Maşaripov’un emniyetteki ilk ifadesi ortaya çıktı.Afganistan’da El Kaide kamplarında silahlı eğitim aldığı, daha sonra DAEŞ’e geçtiği belirlenen terörist, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede hedefi nasıl seçtiklerini şöyle anlattı:

“İRAN ÜZERİNDEN TÜRKİYE’YE GELDİM”

“Geçtiğimiz yıl ocak ayında Suriye’deki savaşa katılmam için aldığım talimat üzerine İran üzerinden Türkiye’ye geldim. Konya’ya yerleştim. Konya’da bulunduğum sırada Rakka’dan talimat geldi. Yılbaşı gecesi Taksim’de eylem yapmam talimatı verildi.”

“TAKSİM’DE EYLEMİ YAPMAK MÜMKÜN GÖRÜNMÜYORDU”

“Taksim’de yaptığım keşif görüntüsünü gönderdim. Taksim’de mutabık kalındı. Yılbaşı akşamı Taksim’e geldim ancak çok yoğun önlem vardı. Eylemi yapmak mümkün görünmüyordu. Bana talimatı veren kişiyle yeniden temas kurdum. Aramızda Taksim’in eylem için uygun olmadığı kanaatine vardık.”

“REINA EYLEM İÇİN UYGUN GÖRÜNÜYORDU”

“Bölgede yeni bir hedef aramam talimatı verdi. Ben de taksiyle saat 22.00 sıralarında sahilde tur attım. Reina eylem için uygun görünüyordu. Fazla güvenlik önlemi göze çarpmıyordu. Bu durumu bana talimat veren kişiye aktardım.”

“EVDEN SİLAHI ALARAK REINA’YA GİTTİM”

“Reina’nın uygun olduğunu söyledim. O da kabul ederek Reina’da eylemi yapmamı söyledi. Ben de taksiyle Zeytinburnu’na geldim. Kaldığım evdeki silahı alarak Reina’ya geldim ve eylemi gerçekleştirdim.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X