‘İşten atılmaların önüne geçilsin’

Birleşik Metal-İş, otomotivde işten çıkışların durdurulması için milletvekillerinden yardım istedi.

‘İşten atılmaların önüne geçilsin’

ASLIHAN AYDIN

Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, metal iş kolundaki işten çıkarmalar konusunda yeni parlamentoyu ve Bursa milletvekillerini göreve çağırdı.

Ekinci, dün otomotiv sektöründe işten çıkarılan işçilerle birlikte sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, işçilerin ekmeği ile oynamaktan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. İşçilerin sendika seçme özgürlüğüne yapılacak her türlü müdahalenin faşizm olduğunu anlatan Ekinci, yeni parlementoyu ve Bursa milletvekillerini göreve davet etti. Ekinci, “Bir an önce partiler arası kurulacak bir komisyon ile işten atılmaların önüne geçilmeli ve çıkarılan tüm işçilerin işe alınmasını sağlamalıdırlar” dedi.

YETKİ SORUNU ORTAYA ÇIKTI

Ayhan Ekinci, Türk Metal’den istifalar nedeniyle işyerlerinde yetki sorunu ortaya çıktığını ileri sürerek, grup toplu iş sözleşmesi kapsamındaki tüm işyerlerinde yetki sürecinin sıfırdan başlatılmasının, sendikal hakların gaspının önlenmesi açısından aciliyet taşıdığını ifade etti. Ekinci, metal işçilerine Birleşik Metal-İş’te birleşme çağrısı yaptı.

OYAK RENAULT’DAN EK ARTIŞ

Tofaş, Mako ve Ototrim’de 200’e yakın işçinin işine son verilmesinin ardından gözlerin çevrildiği Oyak Renault’dan iyileştirme ücretinde artışa gidildiği haberi geldi. Metal İşçileri Birliği’nden yapılan açıklamada, ”Renault işçileri yönetimin son teklifini aldı. Şirket yönetimi MESS’in teklifinin üzerine 100 TL daha koydu. MESS’in teklifiyle beraber bu aylık ortalama 200 TL’lik bir ek ödeme demek” ifadeleri kullanıldı

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X