İstihdam merkezi 7 bin kadına umut oldu

Çankırı Belediyesince kurulan Kadın İstihdam Merkezi’nde 5 yıldır düzenlenen kurslarda meslek öğrenen yaklaşık 7 bin kadın, ürünlerini satarak aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

İstihdam merkezi 7 bin kadına umut oldu

Çankırı’da meslek öğrenen yaklaşık 7 bin ev hanımı, ekonomik hayata aktif şekilde katılmanın mutluluğunu yaşıyor. 

Belediyeye ait merkezde açılan bez dokuma, sepet süslemeciliği, kokulu taş, sabun, kırk yama, keçe işlemeciliği, seramik boyama, kurdele nakışı, tel kırma, iğne oyası, yöresel hamur işleri ve ipek böceği kozası işlemesi gibi çeşitli kurslarına katılan kadınlar, hazırladıkları ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Çeşitli yerlere açtıkları stantların yanı sıra, internet aracılığıyla da satış yapan kadınların gelirleri, 350 lira ile 2 bin lira arasında değişiyor.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadın İstihdam Merkezi’nde 5 yılda yaklaşık 7 bin kadının eğitim gördüğünü söyledi.

Kadınların bu süreçte el becerilerini geliştirdiğini, yeni bilgiler öğrendiklerini vurgulayan Dinç, “Bu yıl da kurslarımıza 715 kadınımız katılıyor. Onların sosyalleşmesi ve ekonomik hayata katılması açısından burada verilen hizmetler çok önemli. Ev hanımlarımız bez dokumadan sabuna kadar hazırladıkları çeşitli ürünleri internet aracılığıyla yurt dışına da satıyor. Böylece kentin tanıtımına da katkı sağlıyorlar” diye konuştu.

Dinç, yeni alanlarda çalışmalar yaparak kadınlara hizmet vermek istediklerini, farklı branşlarda da  eğitimlerin verileceğini bildirdi.

“Mısır’dan ABD’ye kadar talep var”

Kurs eğitmeni Arzu Akyol da ev kurulan merkezin 13 branşta eğitim verdiğini anlattı.

Birçok yere satış yaptıklarına işaret eden Akyol, “Türkiye’de Edirne’den Ardahan’a ürünlerimizi gönderiyoruz. İnternet aracılığıyla da ürünlerimizi pazarlıyoruz. Yurtdışından da talepler oluyor. KKTC, Hollanda, İngiltere, ABD’ye ve Mısır’a kadar ürünlerimizi satıyoruz. Özelikle nikah şekerleri, sepet süslemeciliği, şallarımız, yöresel otantik ürünler ve kokulu sabunlar talep görüyor” ifadesini kullandı.

Akyol, kursiyerlerin aylık ortalama 350 lira ile 2 bin lira arasında para kazandığını, aile bütçelerine önemli katkılar sağladıklarını belirtti.

Kursiyerlerden Özen Nuroğlu ise kurslara 4 yıl önce katıldığını, eğitimin ardından hazırladığı çeşitli ürünlerin beğenilmesiyle çok sayıda sipariş aldığını bildirdi.

Sepet süsleme, nikah şekerleri, taçlar, kokulu taş ve sabun gibi ürünler yaptığını aktaran Nuroğlu, ekonomik hayatın içinde olmanını kendilerine öz güven verdiğini kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X