İstihdam programlarında kadınlar erkekleri geçti

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Özkan, istihdam programlarından yararlanmada kadınların oranının erkeklerden daha fazla olduğunu bildirdi.

İstihdam programlarında kadınlar erkekleri geçti

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, son yıllarda aktif iş gücü programlarından yararlanmada kadınların oranının erkeklerden daha fazla olduğunu söyledi.

Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İŞKUR’un istihdamı geliştirmek için aktif iş gücü programları geliştirdiğini, bunun için de mesleki, işbaşı, girişimcilik eğitimi ve toplum yararına çalışma programları bulunduğunu söyledi.

Türkiye’deki en önemli sıkıntılardan birinin mesleksizlik olduğunu vurgulayan Özkan, bu sorunu çözmek için insanlara nitelik kazandırmanın önem taşıdığını kaydetti.

Özkan, 2003 yılında 65 bin kişinin istihdamına aracılık eden İŞKUR’un 2014 yılında 701 bin kişinin işe yerleşmesine vesile olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“2014 yılında 1 milyon 873 bin kişiye danışmanlık verildi. İşverenlerimize sunulan danışmanlık desteği kapsamında iş gücü açığının giderilmesi, mesleki eğitim ve işbaşı eğitimi gibi birçok konuda ücretsiz danışmanlık yapıldı. 2014 yılında 409 bin ziyaret gerçekleştirildi ve işletmelerden 1 milyon 720 binin üzerinde iş gücü talebi alındı. Öte yandan işsizliğin temel sebeplerinden biri olan mesleksizlik sorunuyla mücadele kapsamında düzenlediğimiz aktif iş gücü programlarından 2008 yılında 30 bin kişi yararlanırken, 2014 yılında 417 bin vatandaşımızın programlar yoluyla meslek sahibi olmaları, iş gücü piyasasıyla bağ kurmaları sağlandı.”

İstihdam programlarına kadın ilgisi

Mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitimi, girişimcilik eğitimi ve toplum yararına programlara ilk başlandığında erkek ağırlıklı bir profilin karşılarına çıktığını ifade eden Özkan, “Son yıllarda ise kadınların aktif iş gücü programlarından yararlanma oranı erkeklerden biraz daha fazla oldu. Yüzde 54’e ile 46 kadınların lehine bir oran söz konusu. Kaldı ki 2023 hedeflerine baktığımızda, kadın istihdam oranının artırılmasını arz ediyoruz. Bu programların buna bir anlamda etkisi olacaktır” diye konuştu.

“Tecrübeniz nedir?”

Özkan, bugün bir işletmeye iş başvurusunda bulunan işsize “Tecrübeniz nedir?” sorusunun sorulduğuna dikkati çekerek, daha önce çalışmamış veya üniversiteden yeni mezun olan kişilerin tecrübelerinin bulunmadığını söyleyince işe girmekte zorlandıklarını belirtti.

Bu nedenle İŞKUR olarak düzenledikleri işbaşı eğitim programı kapsamında işletmenin çalışan sayısının yüzde 10’u kadar işsizlerin 6 ay çalışmasını sağladıklarına işaret eden  Özkan, “Altı ay sonunda da işletmeler işe alabilecekleri kişileri belirliyor. Yani hem işsiz insanlar iş gücü piyasası hakkında bilgi sahibi olup işi öğreniyor hem de işverenler çalıştırdıkları kişilerin niteliklerini öğrenme şansı yakalıyor” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X