İstikbalimiz için istikrara ihtiyacımız var

Mayıs ayı ve sonrasında işsizlik rakamlarının, enflasyonun düşüş trendi izleyeceğini ifade eden Bakan Tüfenkci, 2017 yılına güçlü bir başlangıç yapıldığını kaydetti.

İstikbalimiz için istikrara ihtiyacımız var
HABERİ PAYLAŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin istikbali için istikrara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Tüfenkci, tüketici güven endeksinin nisanda 71,3 ile geçen yılın ekim ayından bu yana en yüksek değerine ulaştığını belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, hane halkının maddi durum beklentileri endeksinde de yüzde 3,4 artış olduğuna ve bu artışta, gelecek bir yılda hanelerin maddi durumunun daha iyi olacağına dair beklentinin rol oynadığına dikkat çeken Tüfenkci, hükümet olarak bu beklentileri boşa çıkarmayacaklarını söyledi. Tüfenkci, genel ekonomik durum beklentisinin de aynı dönemde yüzde 3,3 artışla 96,2’ye çıktığını hatırlatarak, ”Bu artış, Türkiye’deki siyasi belirsizliğin ortadan kalktığına olan inancı ve ekonomik politikalarımızın doğruluğunu ispatlar nitelikte. Referandumdan ‘evet’ çıkması, bu endekslerin daha da yükselmesine vesile olacak. İşsiz sayısı beklentisinde bir miktar artış söz konusu ancak bu artış 2016’nın son aylarının yansımaları. Mayıs ayı ve sonrasında işsizlik rakamlarının, enflasyonun düşüş trendi izlediğini göreceğiz” dedi.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

Referandum sonuçlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Tüfenkci, kazananın Türkiye olduğunu ve yapısal reformları gerçekleştirme yönündeki çalışmaların hızla devam edeceğini kaydetti. Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin Kasım 2019’a kadar seçimsiz bir döneme girdiğine işaret ederek, ”Yeni sistemle ekonomimiz artık manipülasyonlardan uzak bir seyir izleyecek. Türkiye, provokasyonlara açık bir ülke olmayacak. İstikrarlı, öngörülebilir ve özellikle Türkiye’ye yatırım yapanların önünün açıldığı yeni bir dönem başladı. İstikbalimiz için bu istikrara ihtiyacımız var. Hükümet olarak aldığımız tedbir ve teşviklerle 2017 yılına güçlü bir başlangıç yaptık. Üretim ve ihracatımızdaki artışı çok daha yukarılara taşımak istiyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇACAK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin önünü açacağını vurgulayan Tüfenkci, referandum neticesinin ülkede barış, birlik ve beraberliğin tesisinde önemli rol oynayacağını dile getirdi. Bülent Tüfenkci, gayretlerinin ekonomik anlamda milletin refahını artırmak olduğunun altını çizerek, ”Referandum öncesinde milletin kararını baş tacı edeceğimizi söylemiştik. Bu konuda son sözü millet söyledi. ‘Hayır’ kampanyası yürütenler bu sonucu kabullenmekte zorlansalar da insanları sokağa davet etmelerini asla doğru bulmuyoruz. Zira demokrasilerde millet sözü sandıkta söyler. Sokakları yangın yerine çevirmek, sokakları terörize etmek demokrasinin belirlediği ölçütlere aykırıdır. Milletimiz, bunlara itibar etmeyecektir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X