‘İstikrar kurumsallaşacak’

Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kazanımları’ konulu konferansa konuşmacı olarak TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop katıldı.

‘İstikrar kurumsallaşacak’
HABERİ PAYLAŞ

Hükümet sistemi tartışmalarının 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yaşananlar nedeniyle yoğunlaştığını belirten Prof. Dr. Şentop, şunları söyledi:

“Son yaşadığımız iki olay da önemli. Bu işi biraz daha hızlandırdı. Birisi 7 Haziran seçimleri. 7 Haziran seçimleri gösterdi ki, Türkiye’de siyasi istikrar sistemin ürettiği bir istikrar değil. Cumhurbaşkanımız gibi güçlü bir liderin varlığı sebebiyle ortaya çıkan bir istikrar. Bakın Türkiye’nin istikrarın kurumsallaşmasına ihtiyacı var ve siyasi liderlere, konjonktüre bağlı bir istikrar yerine sistemin ürettiği br istikrara ihtiyaç var. İkincisi de 15 Temmuz’da yaşadığımız hadise. Ak Parti geldiği günden beri vesayetle mücadele ediyor ve siyaseten ve de facto olarak vesayeti tasfiye etti. Fakat 15 Temmuz’da hadise gösterdi ki; sadece siyasetin gücüyle vesayeti tasfiye etmek yeterli değil, anayasal sistemde de vesayetin gireceği, kullanacağı boşlukları kapatmamız lazım. Şimdi bu sistem değişikliği vesayetin tasfiyesini de kurumsallaştıracak bir düzenleme. Hem istikrarın, hem vesayetin tasfiyesini kurumsallaştıracak bir düzenleme. Milletimizin benimsediğini görüyorum, inanıyorum. Keşke ana muhalefet partisi lideri de biraz okusa bu değişikliği. Sağdan soldan kulağına fısıldanan şeylerle konuşmasa daha iyi olacak.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X