İsveç polisinin Romanları fişlediği ortaya çıktı

İsveç polisinin, binlerce dilenciyi etnik kökenlerinden dolayı fişlediği ortaya çıktı.

İsveç polisinin Romanları fişlediği ortaya çıktı

İsveç devlet radyosu EKOT’un ulaştığı belgelere göre, Romanya ve Bulgaristan’dan İsveç’e dilenmek için gelen binlerce Roman’ın fotoğrafları polis tarafından çekildi ve fotoğrafları bulunan dilenciler hakkındaki bilgiler kayıt altına alındı.

Radyoya açıklamada bulunan bazı dilenciler, polisin fotoğraflarını çektiğini ve kimlik bilgilerini alarak akrabaları hakkında sorular sorduğunu söyledi.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra, resmi internet sayfasından açıklama yapan İsveç Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgilendirme Dairesi, Romanya ve Bulgaristan’dan son yıllarda İsveç’e dilenmek için binlerce Roman’ın geldiğini ve bu kişilerin can güvenliğinin sağlanması için böyle bir çalışma yapıldığını bildirdi.

Uygulamaya tepki gösteren Feminist Parti Milletvekili Soraya Post, polisin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve insanların etnik köken ayrımcılığı yapılarak utanç verici şekilde fişlendiğini öne sürdü.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X