İthal ette spekülatör oyunu

Et ve Süt Kurumu (ESK), İstanbul piyasasına sunulmak üzere ithal edilen karkas etlerin, bazı illerde satışa sunulduğunun tespit edildiği bildirerek, kırmızı et ihtiyacını kısa vadede, uygun fiyata karşılamak ve piyasayı regüle etmek amacıyla yürütülen ith

İthal ette spekülatör oyunu

ESK’dan yapılan yazılı açıklamada, kurumun, sektörün kırmızı et ihtiyacını karşılamak üzere, Bakanlar Kurulu kararı kapsamında canlı hayvan ithalatı yaptığı hatırlatıldı. ESK’nın bugüne kadar yurt dışından 75 bin baş besilik sığır, 22 bin 800 baş kesimlik sığır olmak üzere, toplam 97 bin 800 baş canlı hayvan ithalatı yaptığı ifade edilen açıklamada, yıl sonuna kadar toplam 424 bin baş canlı hayvan ithalatının planlandığı belirtildi.

BURSA’DA DA SATILDI

Piyasayı regüle etmek ve vatandaşların kırmızı et ihtiyacını makul fiyata karşılamalarını sağlamak amacıyla ithal edilen kesimlik canlı hayvanlardan elde edilen etlerin nüfus yoğunluğu nedeniyle özellikle İstanbul piyasasında faaliyet gösteren Kasaplar Federasyonuna üye kasaplara, Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonuna üye yemek şirketlerine, Türkiye Perakendeciler Federasyonuna üye yerel market zincirlerine ve kırmızı et sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelere taze karkas et olarak satıldığı, piyasa koşulları dikkate alınarak ihtiyaç halinde diğer illerde de ithal taze karkas et satışının yapılabileceği bildirildi. Açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetimleri sonucunda, İstanbul piyasasına sunulmak üzere ithal edilen karkas etlerin, piyasa regülasyonunu bozucu faaliyet gösteren spekülatörler tarafından Balıkesir, Bursa, Amasya, Kırşehir gibi bazı illerde de satışa sunulduğunun belirlendiği vurgulandı.

DENETİMLER SÜRECEK

Bakanlık açıklaması şu cümlelerle son buldu:

”Ülkemizdeki büyükbaş hayvan sayısında ve et üretiminde önceki yıllara göre artma olmasına rağmen, son yıllarda kırmızı et tüketimindeki hızlı artıştan dolayı ortaya çıkan kırmızı et ihtiyacını kısa vadede, uygun fiyata karşılamak ve piyasayı regüle etmek amacıyla yürüttüğümüz ithalat faaliyetlerinin, spekülatörler eliyle suistimal edilmesine, piyasa dengesini ve istikrarını bozan bu tür girişimlere asla müsaade edilmeyecektir. Konuyla ilgili denetimler hassasiyetle sürdürülecek olup piyasa regülasyonunu bozmaya yönelik hiçbir faaliyete müsaade edilmeyecektir.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X