İthalat çözüm değil

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici örgütleriyle sözleşme imzalayarak Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) piyasaya müdahale için harekete geçmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

İthalat çözüm değil

Palandöken, ”ESK, çiğ süt alımına, fiyat 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkana kadar devam etmelidir” dedi. Çiğ süt fiyatlarının 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkmasını beklediklerini dile getiren Bayraktar, yem/süt paritesine göre fiyatın 1 lira 47 kuruş olması gerektiğini, çiğ süt fiyatlarının bazı yerlerde 70 kuruşa kadar düştüğünü, maliyetin 98,4 kuruş olduğu bir ortamda bu fiyatlarla üreticinin üretimini sürdürebilmesi mümkün olmadığını kaydetti.

Bayraktar, 2008’de sütte yaşanan kriz sonrası süt hayvanlarının kesime gittiğini ve 2010’dan itibaren ülkenin ithalat yapmak zorunda kaldığını hatırlatarak, ”2008 krizi 3,7 milyar dolarlık ithalata yol açtı. Ülkemiz bu kadar dövizi yabancı devletlerin çiftçilerine destek olarak vermiş oldu. Bu kadar zengin değiliz. Üreticimizi desteklemeli, piyasayı istikrara kavuşturmalı, ithalat yapmak zorunda kalmamalıyız. İthalatın çözüm olmadığını geçmişte gördük. Türkiye, 79 milyon nüfusu, 3 milyon sığınmacısı ile 40 milyonu aşkın turistiyle çok büyük bir tüketici kitlesini barındıran önemli bir pazar. Bu pazar ne yazık ki gelişmiş ülkelerin iştahını kabartıyor. Bunu bilerek gelişmiş ülkelerin pazarı olmama mücadelesi vermemiz gerekiyor. Bunu önlemede piyasada istikrarın sağlanması ve korunması hayati önem taşıyor. ESK da bunun için kuruldu. TZOB olarak doğru kararları her zaman olduğu gibi destekleyeceğiz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X