İzinsiz SMS`e para cezası

Mayısta yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile birlikte izin almadan tüketiciye kısa mesaj ya da e-posta gönderen şirketlere para cezası verilecek.

İzinsiz SMS`e para cezası
Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve veri yönetimi hizmeti veren Tanı isimli şirketin Genel Müdürü Engin Oytaç, ‘Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
CRM adı altında gerek SMS ve telefon, gerekse e-posta yoluyla tüketicilerin istekleri dışında iletişim kurulduğuna dikkati çeken Oytaç, ”Aşağı yukarı her tüketicinin bir şekilde maruz kaldığı bu duruma yönelik, 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek yasa ile tüketicilerin lehine düzenlemeler getiriliyor. Artık izni olmayan hiç kimseye SMS, e-posta gönderilemeyecek ve dış arama yapılamayacak. Bunu yapan firmalara ise ağır ceza yaptırımları uygulanacak” dedi.
 
PROFESYONEL DESTEK
 
Kanunun getirdiği yükümlülüklere uymayan firmalara, bin lira ile 50 bin lira arasında değişen idari para cezaları uygulanabileceğini dile getiren Oytaç, şöyle konuştu: ”Artık opt-in yöntemi geçerli olacak. Yani gönderiden önce geçerli izin alınmış olması gerekiyor. Gönderide bulunması zorunlu olan birtakım bilgiler var. Göndericinin kimliği, iletişim adresi, tüketicinin ileti almayı reddedebileceği bilgilendirmesi gibi. Tüm bu gereklilikler CRM alanında iş yapım biçim ve süreçlerini tamamen değiştirecek. Birçok firma müşteri ilişkileri yönetiminde elinde izinli veri tabanı bulunan kaynak firmalarla iş birliği yapmak ve profesyonel destek almak durumunda olacak.”
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X