‘Japonya İmparatorluk İç Hukuku revize edilmeli’

Japonya’da İmparator Akihito’nun ilerleyen yaşını ve sağlığını gerekçe göstererek tahtan çekilmek istediğini açıklaması, imparatorluk yasasında değişiklik yapılmasını gündeme getirdi.

‘Japonya İmparatorluk İç Hukuku revize edilmeli’
HABERİ PAYLAŞ

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, pazartesi günü kamuoyuna açıklama yapan 83 yaşındaki imparator Akihito’nun makamından ayrılma konusundaki kararına saygı gösterdiklerini söyledi. 

 

Ancak 2. Dünya Savaşı’nın ardından 3 Mayıs 1947’de kabul edilen anayasada yer alan İmparatorluk İç Hukukunda imparatorun tahttan kendi isteğiyle ayrılması durumunda ne yapılacağı konusunda herhangi bir madde bulunmadığına işaret eden Abe, bu nedenle İmparatorluk İç Hukukunun revize edilmesi gerektiğini söyledi.

 

İmparatorluk İç Hukuku yasası, “imparatorun tahta çıkışı”, “imparatorluk ailesi”, “vekalet”, “imparatorluk unvanları, kabul törenleri, soy ağacı, imparatorun cenazesi ve anıt mezarı” ile “İmparatorluk İç Konseyi “olmak üzere 5 bölüm ve 37 maddeden oluşuyor. Yasaya göre imparatorun hasta olması ya da görevini yerine getiremeyecek kadar yaşlanması durumunda yerine vekilatanıyor.

 

Uzmanlar, Akihito’nun tahttan ayrılmasından sonra yerine oğlunun geçeceğini ancak bu durumda ülkede hem tahtta bir imparator hem de tahttan ayrılmış bir imparator olacağına dikkati çekerek, söz konusu “çift başlılığın” olası sorunlara yol açabileceği yorumunda bulundu.

 

İmparator Akihito’nun tahtı bırakmak istediğini açıklamasından sonra yapılan anketler ise halkın yüzde 86,6’sının imparatorun kararına saygı gösterdiğini ortaya koyuyor.

 

İmparator Akihito’nun tahttan çekileceğine dair haberler, ilk olarak temmuz ayında gündeme gelmişti. İmparator Akihito, pazartesi günü yayınladığı görüntülü mesajda 80 yaşını geçtiğini ve son birkaç yıldır sağlık sorunları yaşadığını açıklamıştı.

 

Düşüncelerinin bir imparator olarak değil, bir birey olarak anlaşılması gerektiğinin altını çizen Akihito, “Hızla yaşlanan bir toplumda ihtiyar bir imparatordan daha az arzulanan ne olabilir.” demişti. İlerleyen yaşı ve artan sağlık sorunları dolayısıyla ilerleyen zamanda imparatorluk görevlerini yerine getiremeyeceğine işaret eden Akihito, bunun da toplumsal hayatta birçok alanı etkileyebileceğini ve ülkede bir “fetret” dönemi yaşanabileceğini ifade etmişti. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X