JİTEM’in kurucusu Arif Doğan hayatını kaybetti

Ergenekon davası sanıklarından JİTEM’in kurucusu emekli Albay Arif Doğan hayatını kaybetti.

JİTEM’in kurucusu Arif Doğan hayatını kaybetti
HABERİ PAYLAŞ
 Uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden ve Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Arif Doğan tedavi gördüğü GATA’da hayata gözleini yumdu.
 
ARİF DOĞAN KİMDİR
 
Emekli Jandarma Albay Arif Doğan 1945 yılında Hatay Kırıkhan’da doğdu. İlkokul ve ortaokulu Kırıkhan’da, liseyi Antakya’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken, okuldan ayrılıp Harp Okulu’na girdi. 1967 yılında asteğmen olarak mezun olan Doğan, 1968’de teğmen oldu. 1971 yılında Trabzon gizli istihbarat amirliğine tayin oldu, 1983 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevliyken Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nı (JİTEM) kurdu ve 8 yıl başkanlık etti. Doğan, 1998 yılında DYP’den milletvekili adayı oldu ancak kazanamadı.
 
14 Temmuz 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi.
 
5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 47 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı,[3] ancak sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol uygulaması şartları kapsamında tahliye edildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X