‘Kadınların ekonomiye katılımı yoksulluğu azaltıyor’

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, kadınların ekonomiye katılımının eşitsizliği ve yoksulluğu azalttığını belirterek, ekonomide kadınların daha fazla olduğu ülkelere bunun rahatlıkla görülebileceğini söyledi.

‘Kadınların ekonomiye katılımı yoksulluğu azaltıyor’
HABERİ PAYLAŞ

Lagarde, Rixos Otel’de gerçekleştirilen W20 Türkiye Konferansı’nda yaptığı konuşmada, IMF’nin bu zamana kadar kadınlara fazla yoğunlaşmadığını, bu konuda kurum olarak bazı değişimler yaşadıklarını anlattı.

Bundan sonra zor durumda olan bir ülkeye yardım ettiklerinde, kadınlara daha fazla odaklanacaklarını bildiren Lagarde, “Kadınların ekonomiye ve topluma daha fazla nasıl entegre olacağı noktasında biz de katkı sunacağız” dedi.

Lagarde, kadınların daha fazla katılımıyla ekonomilerin daha da büyüyeceğini vurgulayarak, “Kadınların ekonomiye katılımı eşitsizliği düzenlerken, yoksulluğun da azalmasını sağlayacak. Ekonomide kadınların daha fazla olduğu ülkelere baktığımızda da bunun rahatlıkla görebiliyoruz” diye konuştu.

​’Kelimeler yetmez’

James Bond serisinden bir filmin “Dünya yetmez” adıyla çekildiğini hatırlatan Lagarde, kendisinin bunu “Kelimeler yetmez” olarak değiştirdiğini, sözlerden ziyade uygulamaların daha önemli olduğunu dile getirdi.

Lagarde, uygulama noktasında ilk kilit politikanın eğitim olduğuna işaret ederek, kadınların toplum içerisinde güçlenmesinin yolunun eğitimden geçtiğini belirtti.

Eğitimin ardından geriye çalışmanın kaldığını kaydeden Lagarde, “Japonya Başbakanı uzun süre önce ülkesinde eğitim, çalışma hayatında yeterli sayıda kadın olmadığını fark etmişti. Dünya Bankası verileri ile çalışmalar gerçekleştirildi. Burada kadınlara karşı yüzde 90 oranında bir ayrımcılıktan söz edildi. Bu durum ortadan kaldırılabilirse ekonomiye büyük etkisi olacaktır. Bunu yapan ülkeleri izlediğimizde çok büyük değişiklikler olduğu analiz edildi. O yüzden ilk başta yapılması gereken ayrımcılığı ortadan kaldırmak” değerlendirmesinde bulundu.

​’Çözüm bulmayı hedefliyoruz’

Lagarde, ödemeler kısmının da büyük farklılık gösterdiğini belirterek, “BM Yıllık Olağan Toplantısında, 2020 sonrası kalkınma hedeflerine ilişkin çok önemli çalışmalar yaptık. Burada finansal kapsayıcılıktan bahsettik. Bu başlık ile KOBİ’lerin yaşadığı sorunlar, kadınların finansmana ulaşması bakımından yaşadığı sorunlara çözüm bulmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Lagarde, kadınların birlikte hareket etmesinin öneminin de altını çizerek, kadınlara birliktelik çağrısı yaptı.

İnsanların “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” dediğini, ancak “Her başarılı kadının arkasında bir stresli adamın” olduğunu söyleyen Lagarde, “Kadın da erkek de olsak birbirimizi başarılarımız için destekleyebiliriz” dedi.

Lagarde, konuşmasını Ukrayna’da yapacağı görüşme için erken bitireceğini belirterek, salondan ayrıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X