Kalbi ve karaciğeri dışarıda doğdu! Şimdi ise..

ABD’de bir bebek, bir milyon canlı doğumda yüzde 5-7 oranında görüldüğü bilinen ‘Ectopia cordis’ isimli bir kusurla dünyaya geldi.

Kalbi ve karaciğeri dışarıda doğdu! Şimdi ise..

Yalnızca yüzde 10 hayatta kalma şansı verilen, konjenital bir kalp kusuru olan ectopia cordisle doğan Kieran Veitz, yaşamaz diyenlere inat hayattan kopmuyor.

640xauto-(11).jpg

Bebeğin bu şekilde doğacağı aslında 20. haftadan belliydi.Doktorlar, monitörde sıradışı bir şey gördüler: Kieran’ın kalbi, karaciğeri ve bağırsakları vücudunun dışındaydı.

640xauto-(12).jpg

Kieran doğmadan önce doğum sırasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için anne karnındayken bebeğin 3D yöntemiyle modeli çıkarıldı. Bir buçuk saat süren doğum, 12 farklı tıbbi bölümden 60 doktorun katılımıyla gerçekleşti. Doktorlar Caitlin ve Brian Veiytz çiftinin bebeğinin kalbi, karaciğeri ve bağırsakları 5 saat süren bir operasyonla yerleştirdi.

640xauto-(14).jpg

Anne Caitlin, “Bunu anlamak çok zor oldu. Daha önce böyle birşey olabileceği konusunda bir fikrim yoktu. Kaygı verici bir gebelik dönemiydi. Mayo Clinic doktorları, 3D görüntüleme yöntemiyle operasyonu planlamaya başlamıştı.

bebek.jpg

Bize bebeğimiz doğduğunda nasıl görüneceğini bu 3D yöntemiyle göstermişlerdi. 60 farklı doktordan oluşan bir ekip, doğum sonrası ameliyat için çalıştı. Ameliyatın riskli olduğunu biliyorduk” dedi.

4 ayını yoğun bakımda geçiren, 6 aylık olduktan sonra hastaneden taburcu edilen Kieran’ın hayatı rutin kontroller dışında şimdi daha normal.

640xauto-(13).jpg

DailyMail internet sitesine konuşan ABD’li aile, Kieran’ı oyuncak arabalarla oynamayı seven, yürümeye ve konuşmaya başlayan, alfabenin tüm harflerini bilen inatçı bir çocuk olarak tanımlıyor. Kieran, kas kütlesi olmadığı için fiziksel gecikmeler yaşıyor ancak anne-babası, küçük kızın gün geçtikçe daha da iyiye gittiğini söylüyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X