‘Kamuya 60 bin personel alınacak’

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomik koşulların 2017’de daha iyi olacağını ve 2023’e giden süreçte önemli bir yeni olumlu ivmeyi başlatacağını söyledi.

‘Kamuya 60 bin personel alınacak’
HABERİ PAYLAŞ

Maliye Bakanı Ağbal, yeniden yapılandırma çalışmalarına ilişkin, “19 Ekim itibarıyla 3 milyon 980 bin 450 başvuru aldık. Bu kapsamda da 32 milyar 727 milyon 948 bin liralık bir alacağı yapılandırmışız.” dedi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

 

Ekonomik anlamda 2017’nin daha iyi bir yıl olacağını ifade eden Ağbal, şöyle konuştu:

 

“Global ekonomik koşulların, bölgede yaşanan jeopolitik risklerin azalması neticesinde bazı konuların açıklığa kavuşmasıyla, hem dış ticaret hem sermaye hem de üretim kanalından Türkiye ekonomisi 2017 yılında daha iyi bir noktaya gelecek. 2017 yılında büyüme oranlarının arttığını, enflasyonun azaldığını, cari işlemler açığının sürdürülebilir sevide kaldığını göreceğiz. Her şeyden önemlisi 2017 yılı, özellikle 2023’e giden süreçte önemli bir yeni olumlu ivmeyi başlatacak.”

 

“60 bin yeni personel alacağız”

 

2017’de kamuya personel alımının süreceğini bildiren Ağbal, “Kamuya yaklaşık 60 bin yeni personel alacağız. Toplam personel içerisinde de öncelikle bir rasyonelleşme çalışması çerçevesinde, 2017 yılında herhangi bir aksamaya meydan vermeden kamu hizmetleri aynen devam edecek.” dedi.

 

“Yeniden yapılandırma başvuruları artıyor”

 

Alacakların yeniden yapılandırılması çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Ağbal, şunları kaydetti:

 

“Yeniden yapılandırmaya ilişkin başvuru rakamları hızlı bir şekilde artıyor. 19 Ekim itibarıyla 3 milyon 980 bin 450 başvuru aldık. Bu kapsamda da 32 milyar 727 milyon 948 bin liralık bir alacağı yapılandırmışız. Bence bu rakam her geçen gün süratle artacak.”

“Dışardaki çevreler bizden daha çok güveniyor”

Türkiye ile ilgili algının bozulmasına yönelik bir kampanya olup olmadığı ve vatandaşın dolarla içli dışlı olmasının sebebinin sorulması üzerine Ağbal, “Bütün meseleleri dolara bağlamak doğru bir anlayış değil. Ekonomiye ilişkin değerlendirme yapılırken, ülkenin orta ve uzun vadede temellerine bakmak lazım. Türkiye ekonomisi büyüme potansiyeli açısından umut vadediyor, bunu global yatırımcılar söylüyor. İçeride pompalanmaya çalışılan negatif enerjiye karşılık, dışarıdaki çevreler Türkiye ekonomisine neredeyse bizden daha fazla güveniyorlar.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin makro ekonomik göstergelerinin birçok ülkeden iyi olduğuna işaret eden Ağbal, şöyle devam etti:

“Bu toplumun geleceğini olumluya kurmak yerine, birtakım cımbızla seçilerek oluşturulmaya çalışılan olumsuz tabloyu da hayretle izlemiyorum, üzülüyorum. Bunlar Türkiye’nin gerçek resmini yakalamaya yönelik değil, ön yargılı çabalar. Son dönemde Türkiye ekonomisine karşı olumsuz bir kampanya yürütülüyor, bunların hiçbir geçerliliği yok. Nitekim art arda açıklanan başka raporlar ve değerlendirmeler de bunu gösteriyor.

2017 inşallah daha iyi bir yıl olacak. Global ekonomik koşulların, bölgede yaşanan jeopolitik risklerin azalması neticesinde bazı konuların açıklığa kavuşmasıyla, hem dış ticaret hem sermaye hem de üretim kanalından Türkiye ekonomisi 2017 yılında daha iyi bir noktaya gelecek. Yüzde 4,4 gibi bir büyüme hedefimiz var. 2017’de daha iyi bir tarım, sanayi ve vereceğimiz güçlü desteklerle turizm sektörü de toparlayacak. Gelecek yıl yine özel sektör yatırımlarında da sıçrama bekliyoruz. Çok önemli teşvikleri hayata geçirdik. Bugün küresel ekonomideki en büyük sıkıntı özel sektör yatırımlarının yavaşlaması. Bu, Türkiye’ye özel bir durum değil. Gelecek yıl büyüme oranlarında artış, enflasyonda düşüş, cari işlemler açığının sürdürülebilir seviyede kaldığını göreceğiz ama her şeyden önemlisi 2017 yılı, 2023’e giden süreçte önemli bir olumlu ivme başlatacak.”

“Vergi karnesi pekiyi olana indirim”

Bakan Ağbal, vergi borçlarını düzenli ödeyenlere yönelik bir indirim olup olmayacağının sorulması üzerine de borçlarını süresinde ödemeyenlere yapılandırma imkanı getirdiklerini, bu kez de borçlarını zamanında ödeyenlere yönelik bir çalışma yürüttüklerini ve belli bir noktaya geldiklerini anlattı. Bu konudaki planları hakkında bilgi veren Ağbal, şöyle konuştu:

“Gelir veya kurumlar vergisi mükellefimiz 3 yıl olur, 5 yıl olur, geriye dönük bütün vergi beyannamelerini süresinde vermişse ve bu beyannameleri de zamanında ödemişse, biz bu karneye bakacağız. Karnesi tamamen pekiyilerle dolu mükellefimizin gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinde tahakkuk eden vergisinde indirim yapacağız. Oran ne olur, onu çalışıyoruz. Yüzde 1,2 veya yüzde 3 mü olur, onu çalışıyoruz. Bu ülkenin bütçesinin iki yakası bir arada ise bu toplanan vergiler sayesinde. Bu konuda hassas olmamız gerekir. Bu konuda arkadaşlarımız çeşitli simülasyonlar yapıyor. Bunun vergi gelirlerinde olumsuz etkisi olacak. Bu açıdan bakıldığında yasal düzenleme ile ilgili çalışmalar hazır, burada kritik olan haktan yararlanacak mükelleflerin çerçevesi ne olmalı?”

Maliye Bakanı Ağbal, söz konusu uygulamanın 2017 yılından sonra başlaması gerektiğini vurgulayarak, “Yapmış olduğumuz yasal düzenlemede 3-5 yıllık periyottaki vergi karnesine bakıp, indirim hakkını elde etmeyle ilgili düzenleme 2017 ve sonraki yıllarda başlayacak. Burada geriye değil ileriye bakacağız, çünkü yeni bir sistem getiriyoruz. Yakın zamanda bunu Bakanlar Kurulu’nda anlatacağız eğer uygun görülürse yasal düzenlemeyi yakın bir zamanda yapacağız.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X