Kantincilerin yüzü güldü… Bugün itibariyle açıldılar…

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, okul kantinlerinin bugünden itibaren açılmasını kararlaştırırken, kiralarla ilgili de yeni sözleşme ve uygulanacak yolu açıkladı…

Kantincilerin yüzü güldü… Bugün itibariyle açıldılar…

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan genelgede şu açıklama yapıldı; 

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında Koronavirüs salgını (Covid-19) nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılı, 23 Mart 2020-16 Haziran 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim ile tamamlanmıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ise yüz yüze eğitime ilişkin olarak kademeli bir geçiş planlanmış; öncelikle 21 Eylül 2020 tarihinde okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanmış, ilkokul kademesinin diğer sınıfları ile 8. ve 12. sınıflarda ise 12 Ekim 2020 tarihinde yüz yüze eğitimin başlanılmasına karar verilmiştir.

22.09.2020 tarihli ve 13245642 sayılı yazımız ile 2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze yapılacak olan eğitime ilişkin kademeli bir geçişin uygulanmaya başlanılması ve salgının önlenmesine yönelik Ülkemizde alınan tedbirlerle uyumlu olması amacıyla Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin kapatılmasına karar verilerek söz konusu yerlerin faaliyetlerine ne zaman başlayacağına ilişkin açıklamanın ise salgının seyri göz önünde bulundurularak bilahare yapılacağı duyurulmuştur.

İlkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanılması ile okul kantinlerinin 13 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı bulunduğu ve bu süreçte kantin işleticilerinin gelir getirici herhangi bir faaliyette bulunmadıkları göz önünde bulundurularak Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin 19.10.2020 tarihinde açılmasına
karar verilmiştir.

Bilindiği üzere Bakanlığımıza bağlı resmi okul ve kurumlarda kurulmuş olan okul aile birliklerinin kuruluş, işleyiş, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esaslar 09/02/2012 tarihli ve 28199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Söz konusu Yönetmeliğin Sözleşme ve Tarafların Yükümlülükleri başlıklı 21 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında ; “…Ancak kira bedelinin tespitine ilişkin önemli ölçüde farklılaşma (öğrenci mevcudunda en az %25 oranında azalış veya artış, kiracının cirosunu önemli derecede etkileyecek Bakanlık tarafından getirilen kısıtlayıcı düzenlemeler) olması halinde, muhammen bedel yeniden tespit edilerek mevcut kiracıya aynı usulle ihale edilerek yeni sözleşme düzenlenir.” hükmüne yer verilmiştir.

Tam metin şöyle;

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X