Kapasite kullanımı 13 ayın en yükseğinde

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, mayıs ayında yüzde 74,7 ile son 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kapasite kullanımı 13 ayın en yükseğinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından düzenlenen ve 2015 mayıs ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 194 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayi kapasite kullanım oranı çalışması sonuçları açıklandı. 

Buna göre, 2015 yılı mayıs ayında imalat sanayi genelinde kapasite kullanımı, bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşti. Bu, son 7 ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da 0,1 puan yükselişle 13 ayın zirvesi olan yüzde 74,7 ulaştı.

BÜTÜN GRUPLARDA ARTIŞ

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, mayısta tüm mal gruplarında bir önceki aya göre artış yaşandı. 

Bu dönemde kapasite kullanımı, dayanıklı tüketim mallarında 0,4 puanlık artışla yüzde 71,2 ve dayanıksız tüketim mallarında 0,1 puanlık yükselişle yüzde 71,3 oldu. 

Söz konusu oran tüketim mallarında 0,2 puan artışla yüzde 71,3, gıda ve içeceklerde 0,2 puanlık yükselişle yüzde 69,2, ara mallarında 1,7 puanlık artışla yüzde 76,6 ve yatırım mallarında 0,6 puan yükselişle yüzde 76,4 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında ikili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanımı yüzde 85 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında meydana geldi. 

Bu sektörü yüzde 82,2 ile kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, yüzde 80,3 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı sektörü takip etti. Kapasite kullanımı en düşük alanların başında ise yüzde 59,2 ile içeçeklerin imalatı sektörü geldi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X