Kaptan tüm ikazlara rağmen durmayınca…

Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapan 292 metre boyundaki geminin kaptanının, bütün ikazlara rağmen yola devam etmek istemesi hareketli dakikaların yaşanmasına neden oldu.

Kaptan tüm ikazlara rağmen durmayınca…

Ekvador’un Puerto Bolivar kentinden Zonguldak Limanı’na giden Hong Kong bayraklı 292 metre boyunda 94 bin 528 groston ağırlığındaki ‘KSL Sydney’ adlı gemi, Kilitbahir önlerinde makine arızası yaptı. 

Hızı düşen geminin kaptanı, yola bu şekilde devam etmek istedi. Bu sırada gemide olan kılavuz kaptan ise, geminin Çanakkale Boğazı’nda bu şekilde seyretmesinin tehlikeli olacağını söyledi. Devreye giren VTS görevlileri, telsiz anonsuyla gemi kaptanını uyardı.

​Ancak kaptan yola devam etme kararında ısrar etti. Bu esnada kılavuz kaptan, bu şekildeki gemiye kılavuzluk yapamayacağını söyleyerek kumandayı gemi kaptanına bıraktı. Boğazın en dar ve gemiler için tehlikeli noktalarından birisi olan Nara burnuna yaklaşık 1 mil kala ikna edilen gemi kaptanı, geri dönmeye razı oldu. Römorkörler yardımıyla döndürülen gemi, karanlık limana götürüldü.

TELSİZ KONUŞMASI TEHLİKEYİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Olay esnasında, kılavuz kaptan ile VTS arasında gerçekleşen telsiz konuşması, gemi kaptanının boğazda neden olduğu tehlikeyi gözler önüne serdi. Kılavuz kaptan ile VTS arasında gerçekleşen telsiz konuşması şöyle:

“Klavuz Kaptan: Olay vuku bulduğundan itibaren ben misafirim. Ne konuşuluyorsa, ne söylenmesi isteniyorsa ben onu söylüyorum size. Gemi normal süratine kavuştuğu zaman tekrar pilotluğa başlayacağım.

VTS: Bu şartlarda gemi nara’yı dönemez.

Kılavuz kaptan: O konuda ben de hem fikirim sizinle. Bunu gemi kaptanına anlatıyorum.

Gemi süratine ve manevrasına kavuşana kadar kılavuzluk yapamıyorum. Gemi kaptanına durumu izah ettim. Kumandanın kendisinde olduğunu söyledim. Gemi tekrar faal duruma gelince bana bilgi verecek.

VTS: Cumhur kaptan bu gemi halat alsa bu şekilde Nara yı dönebilir mi?

Kılavuz Kaptan: Kabul etmiyor gemi kaptanı.

VTS: Halat alarak dönebilir mi?

Kılavuz Kaptan: Şahsı kanaatim, bir kılavuz olarak değil şahsi kanaatime göre, bu süratteki bir geminin Nara’yı dönmesi tehlikeli.

VTS: Gemi kaptanına haber verir misiniz? Liman başkanlığı bu geminin halat alarak karanlık limana gitmesi talimatını veriyor.

Kılavuz kaptan: Sektör Nara çağrınızı İngilizce yapar mısınız? Beni dinlemiyor. Söylediğim hiçbir şeyi kaale almıyor.

Başka bir gemi: Gemiyle ilgili düşünceniz nedir? 20 dakika sonra bordasında olurum.

VTS: Şu anda gemiyi geri döndürmek için uğraşıyoruz ama siz ufak gemisiniz bir boşluk bulup sancak yada iskelesinden geçebilirsiniz.

Kılavuz Kaptan: Bu geminin nara dönüşüne 1 mil kaldı. İyice yaklaştı. Bu şekilde kaptan dönmeye kalkarsa dönemeyecek. Bunun farkında mısınız?

VTS: (Gemi kaptanıyla İngilizce konuştuktan sonra) Cumhur kaptan, gemi dönüyor. Kurtarma 9 halat alma pozisyonuna geçin.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X